fot. PAP
fot. PAP

Kolejne wejście śledczych do resortu Sienkiewicza. Zabezpieczono nowe dokumenty

Marcin Dobski Marcin Dobski Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
W poniedziałek 15 stycznia śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie weszli do resortu kultury kierowanego przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Zabezpieczyli dane z serwerów oraz księgi wejść i wyjść - ustalił nieoficjalnie Salon24.pl.

Chodzi o śledztwo w sprawie ewentualnego poświadczenia nieprawdy w notarialnych dokumentach dotyczących zmian we władzach mediów publicznych. Prokuratorzy chcą zweryfikować listę gości ministerstwa 19 grudnia, gdy po godz. 22 miały odbywać się posiedzenia rad nadzorczych i walne zgromadzenia spółek TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

To kolejne wejście do resortu Sienkiewicza. Poprzednio do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego weszli na zlecenie prokuratury policjanci z Komendy Stołecznej Policji. Tamte wydarzenia miały miejsce między świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem, gdy prokurator Radosław Jancewicz skierował do resortu funkcjonariuszy z KSP, którzy zabezpieczyli dokumenty i monitoring z budynku resortu.

Wówczas prokuratura zabezpieczyła nagrania z systemu monitoringu, a także dokumenty dotyczące zmian we władzach mediów publicznych - wynikało z ustaleń reporterów tvn24.pl.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


107 minut na posiedzenia i poświadczenie notarialne

To kontynuacja sprawy, w której chodzi o sprawdzenie czy wszyscy członkowie nowych władz w spółkach mediów publicznych brali osobisty udział w wydarzeniach, co w taki sposób zostało poświadczone notarialnie.

Prokuratura sprawdza również czy minister Sienkiewicz przekroczył uprawnienia w procesie odwołania członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych 19 grudnia.

Cała sprawa ma związek z ustaleniami Salon24.pl, gdy niżej podpisany wyliczył, że tego dnia Sienkiewicz miał tylko 107 minut od uchwały Sejmu do północy na zwołanie tych posiedzeń rad nadzorczych spółek i walnych zgromadzeń w ministerstwie, a następnie udanie się do kancelarii notarialnej na sporządzenie aktów notarialnych z tych posiedzeń.

20 grudnia resort kultury opublikował w sieci komunikat, w którym poinformowano, że Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze.

Marcin Dobski

Fot. Bartłomiej Sienkiewicz wchodzi do siedziby resortu kultury. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo