E-receptę możemy dostać sms-em. fot. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
E-receptę możemy dostać sms-em. fot. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

E-recepty zamiast papierowych recept. Co się zmieni? Jak kupować leki?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Od 8 stycznia 2020 r. pacjenci będą otrzymywali wyłącznie e-recepty.

Placówki medyczne i lekarze mają czas na wdrożenie się do nowego systemu do końca roku. Od stycznia 2020 r. będą obowiązywać wyłącznie e-recepty.

— Do tej pory w Polsce wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni  — przekazał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

- Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy 24 - dodał wiceminister.

Zobacz też: Lekarskie zwolnienia tylko w wersji elektronicznej. E-zwolnienia zamiast papierowych

Korzyści płynące z e-recept
Korzyści płynące z e-recept.

Zalety e-recept

E-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Elektroniczna recepta jest wygodna, może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok – pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Od stycznia br. każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

E-recepta to także korzyści dla systemu ochrony zdrowia, gdyż wiadomo, kiedy, kto przepisał, kto wykupił dany lek. System ten pomaga też m.in. w wytypowaniu aptek do kontroli pod kątem obsady i znalezienia „farmaceutów-skoczków”, którzy tego samego dnia, w krótkim odstępie czasu realizują recepty w aptekach oddalonych od siebie o np. o 50 kilometrów. 

Zobacz też: E-recepta dla seniora - czy jest odpłatna i jak z niej korzystać

Jak działa e-recepta.
Jak działa e-recepta.

Jak działa e-recepta

Wystawianie e-recepty krok po kroku:

 • Lekarz wystawi w komputerze e-receptę
 • Otrzymasz SMS z 4-cyfrowym kodem albo mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie
 • Lekarz może równię dać ci wydruk informacyjny

W aptece masz trzy możliwości:

 • podasz kod z SMS i PESEL swój lub osoby dla której kupujesz lek
 • farmaceuta może zeskanować kod umieszczony w PDF, który masz w mailu
 • jeżeli otrzymałeś wydruk informacyjny, farmaceuta na tej podstawie wyda ci lek

Ustawienia Internetowego Konta Pacjenta

 • Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta 
 • Aby zalogować się do IKP potrzebujesz Profilu Zaufanego - więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl
 • Następnie w zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
 • Jeśli logujesz się po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.
 • Jeżeli korzystasz z IKP (Indywidualnego Konta Pacjenta): w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem) możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych dzieciom do 18. roku życia.

Działanie e-recepty krok po kroku
Działanie e-recepty krok po kroku.

Awaria sieci i inne problemy z e-receptą 

Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept, możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola "Pobierz PDF". W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.

W odebraniu e-recepty nie przeszkadza też wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN. Przy jednoczesnym poprawnym oznaczeniu innych elementów, jak odpłatność, nazwa i wielkość opakowania, nie uniemożliwia to realizacji takiej e-recepty.

Przykładowo, jeżeli lekarz wskaże na e-recepcie prawidłowo odpłatność 30 proc., a jednocześnie poda kod EAN dla leku pełnopłatnego, osoba wydająca lek może wydać lek za odpłatnością 30 proc.

W sytuacji niezgodności treści e-recepty z wskazanym przez osobę ją wystawiającą kodem EAN można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego, co wynika ze wskazanego w części technicznej e-recepty kodu EAN.

W takim przypadku poprawnego oznaczenia kodu EAN dokonuje w dokumencie realizacji recepty osoba wydająca produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny.

KJ


Co ma wspólnego Pieseł z e-receptą? Spot  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Zdjęcia pochodzą ze strony Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia .


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości