Kod na e-receptę możemy dostać SMS-em.
Kod na e-receptę możemy dostać SMS-em.

Seniorze, boisz się e-recepty? Sprawdź, co się zmieniło i jak kupować leki

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 113

Tradycyjne recepty zostały zastąpione receptami elektronicznymi. Jak korzystać z e-recept? Oto poradnik.

Mamy już elektroniczne recepty i zwolnienia lekarskie, a za rok zaczną obowiązywać elektroniczne skierowania. Dzięki cyfryzacji dostęp do usług medycznych ma być szybszy, łatwiejszy i tańszy, a ministerstwo zdrowia ma mieć pełną informację o pacjentach, o ich chorobach oraz o zażywanych lekach.

Jednak wielu seniorów boi się, że nie poradzi sobie z informatyzacją i nie wie, jak w praktyce wygląda nowy system wystawiania recept. Oto kilka pytań i odpowiedzi, dzięki którym nowy system nie będzie dla nikogo problemem.

Czy mogę dostać tradycyjną receptę?

Lekarze mogą wystawiać tylko e-recepty. Recepty papierowe wystawią tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. podczas awarii systemu informatycznego lub gdy zgłosi się do nich pacjent z innego kraju.

Jak wykupić przepisane leki?

Aby zrealizować wystawioną e-receptę, musimy posiadać czterocyfrowy kod recepty, który należy potem podać w aptece razem z numerem PESEL. Ten kod można zapisać sobie na kartce. Lekarz może też wysłać go w wiadomości SMS lub w wiadomości e-mail. Może dać nam też wydruk informacyjny, który należy pokazać w aptece.

Wystawianie e-recepty krok po kroku
 Wystawianie e-recepty krok po kroku.

Czy muszę mieć komputer lub smartfon, aby wykupić leki?

Aby korzystać z e-recepty, nie trzeba mieć komputera ani smartfonu. Potrzebny jest tylko kod recepty. Jeśli zaś posiadamy sprzęt z dostępem do internetu, możemy założyć Internetowe Konto Pacjenta i mieć wgląd do archiwalnych e-recept, e-zwolnień i e-skierowań.

Jak założyć swoje Internetowe Konto Pacjenta?

  • Aby zalogować się do IKP potrzebujesz Profilu Zaufanego - Profil zaufany możesz założyć albo online, przez swoje internetowe konto w banku, albo osobiście w urzędzie - więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl
  • W zakładce „Moje konto” możesz wybrać rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
  • Jeśli logujesz się po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.
  • Jeżeli korzystasz z IKP (Indywidualnego Konta Pacjenta): w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem) możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych dzieciom do 18. roku życia.

Co z lekami dla seniorów?

Przez pierwszych 6 miesięcy tego roku e-recepty na darmowe leki dla seniorów będą wystawiali tylko lekarze pierwszego kontaktu (tak jak do tej pory). Od lipca 2020 r. recepty na nie będą mogli wystawiać wszyscy lekarze, np. specjaliści w szpitalach.

Co jeśli dostanę błędną e-receptę?

Częstym problemem związanym z e-receptami jest błędny kod EAN wpisany przez lekarza. Nie przeszkadza to jednak w odebraniu leków, jeśli poprawnie oznaczone zostały inne elementy, jak odpłatność, nazwa i wielkość opakowania.

Przykładowo, jeżeli lekarz wskaże na e-recepcie prawidłowo odpłatność 30 proc., a jednocześnie poda kod EAN dla leku pełnopłatnego, osoba wydająca lek może wydać lek za odpłatnością 30 proc. 

W niektórych przypadkach konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem z prośbą o wystawienie nowej recepty.

KJ


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj113 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości