147 obserwujących
7431 notek
19447k odsłon
2160 odsłon

Opozycja oskarża rząd o ukrywanie koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj197

Posłowie opozycji wzniecają histerię związaną z koronawirusem. Kilkoro z nich twierdzi, że wirus jest już w Polsce, tylko rząd o tym nie informuje. - Jeżeli będziemy mieli informację o potwierdzeniu koronawirusa w Polsce, natychmiast ją przekażemy – zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaapelował o nierozpowszechnianie niepotwierdzonych doniesień.

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska napisała na Twitterze: "Wzywam premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze".

W podobnym tonie wypowiadają się inni politycy KO.
Na wpis Kidawy-Bońskiej odpowiedział natychmiast wiceminister zdrowia.

- To ciąg dalszy godnych potępienia prób szerzenia paniki przez opozycję, odbieramy to jako przejaw myślenia teoriami spiskowymi - komentował Radosław Fogiel z PiS. Inni politycy PiS wypowiadali się w podobnym tonie.W południe minister zdrowia Łukasz Szumowski zadzwonił do marszałek Kidawy-Błońskiej, żeby osobiście poinformować ją o sytuacji.


- Jestem lekarzem i zdrowie pacjentów naprawdę nie ma barw partyjnych - zapewnił Szumowski. - Po prostu nie warto, tak jak to niektórzy czynią, robić z tego gry partyjnej, podczas gdy może to negatywnie odbić się na zdrowiu pacjentów - oznajmił.

- Mam gorący apel. Jesteśmy w ministerstwie zdrowia otwarci, dostępni, niezależnie (od opcji politycznej), z prawa, z lewa, ze środka. Proszę dzwonić, proszę się dowiadywać - dodał minister na konferencji w Warszawie. Zaznaczył, że jeżeli tylko będzie informacja o wykryciu koronawirusa w Polsce, natychmiast zostanie przekazana opinii publicznej.

Zobacz: Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie. Wkrótce dotrze do Polski. Jak się chronić?

Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Wojewodowie zostali też zobowiązani, by inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę oraz do wprowadzenia stosownych zmian w planach zarządzania kryzysowego. Szef rządu uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem.


Rząd przygotowuje także zapasy badań na koronawirusa SARS-CoV-2. Szumowski poinformował, że dokupiono 30 tys. testów na obecność koronawirusa. Przylecą specjalnym samolotem. - Ta liczba dotyczy tych testów, które pojawią się w Polsce w najbliższych dniach, natomiast my cały czas dokupujemy testy. Mówimy tylko o tych, które mają już dotrzeć do Polski - odparł minister, dodając, że ani na świecie, ani w Europie nikt nie jest w stanie ocenić, ile takich testów będzie potrzeba, ze względu na to, że nie wiadomo, w jaki sposób zachowa się wirus.


- Mamy stałą dostawę, jesteśmy w ciągłym kontakcie i składamy kolejne zapotrzebowania do firm, które produkują testy - podkreślił. Dopytywany o ich koszt, minister odparł, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, a ceny określone są przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Łukasz Szumowski informował w tym tygodniu, że wysyłał list do komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia UE, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie. Na razie nie uzyskał odpowiedzi.

Do koronawirusa przygotowane jest też Wojsko Polskie. Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że przećwiczono wszelkie procedury w przypadku stwierdzenia obecności wirusa. Z kolei MEN przygotowało, w oparciu o wytyczne GIS,  zalecenia dla szkół w sprawie koronawirusa.


Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2 801 osób. Przypadki zachorowań odnotowano dotychczas oprócz Chin m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji oraz Austrii.

ja

Wykop Skomentuj197
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka