149 obserwujących
7795 notek
20521k odsłon
2353 odsłony

Święta wielkanocne bez wiernych. Najnowsze wytyczne Watykanu

Papież zalecił obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. fot. PAP
Papież zalecił obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. fot. PAP
Wykop Skomentuj162

W krajach dotkniętych pandemią koronawirusa ludzie nie mogą się gromadzić, dlatego biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych.

Wierni mogą przyłączyć się do modlitwy w domu i uczestniczyć w obrzędach dzięki transmisjom - zalecił Watykan. 

Wielkanoc bez udziału wiernych

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 papież odprawi mszę w bazylice Świętego Piotra.  Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia. 

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę odprawi w bazylice Św. Piotra.  W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej. Następnie o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra. 

W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Szczegółowe wytyczne Watykanu

W środę 25 marca opublikowany został szczegółowy, uzupełniony dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z zaleceniami dla diecezji na całym świecie, dotyczący formy i przebiegu uroczystości Wielkiego Tygodnia w okresie pandemii koronawirusa. „Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju” - ogłosiła kongregacja kierowana przez kardynała Roberta Saraha.

Zalecono, aby poinformować wiernych o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w domach. Ponadto Kongregacja wskazała, że pomocne mogą transmisje w mediach. W opisie kolejnych mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia znajduje się zalecenie, aby w Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy odbył się wewnątrz budynku sakralnego. Powtórzona została sugestia, aby ewentualnie przenieść msze Krzyżma świętego w Wielki Czwartek rano na późniejszy termin. W inaugurującą Triduum Paschalne Mszę Wieczerzy Pańskiej tego dnia po południu należy pominąć obrzęd obmycia nóg, a także procesję.

W punkcie dotyczącym Wielkiego Piątku Watykan zalecił przygotowanie modlitw w intencji osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych. „Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa” - głosi dokument Kongregacji. Jak zaznaczono, msze Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę należy odprawić wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych.

Dekret kończy postanowienie, że „wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września”.

KJ

Wykop Skomentuj162
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo