149 obserwujących
7796 notek
20525k odsłon
2249 odsłon

Tarcza antykryzysowa. Grodzki zaprasza Morawieckiego do rozmów roboczych

Marszałek Grodzki zaprasza premiera Morawieckiego do rozmów roboczych. Fot. PAP/Piotr Nowak
Marszałek Grodzki zaprasza premiera Morawieckiego do rozmów roboczych. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj195

Maksymalnie przyspieszymy prace nad tarczą antykryzysową; jeśli w sobotę otrzymamy dokumenty z Sejmu, w poniedziałek pakietem zajmie się Senat – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego „do roboczych rozmów, jak ulepszyć tarczę antykryzysową”. 

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. 

Teraz uchwalonymi przez Sejm zmianami w prawie zajmie się Senat. 

koronawirus, Polska, Gdańsk, radiowóz
Pandemia koronawirusa w Polsce. Radiowóz policyjny w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

– Jesteśmy w Senacie zdeterminowani do tego, by jak najszybciej uchwalić dobre prawo, które pomoże polskim pracownikom, pracodawcom, matkom będącym na zasiłkach, samorządowcom i na końcu – a może przede wszystkim – ochronie zdrowia – oświadczył marszałek Senatu na briefingu prasowym w sobotę. 

– Rozumiemy, że wszyscy czekają na dobre rozwiązania dla Polaków. Dlatego podjąłem decyzję, że przyspieszymy prace w Senacie maksymalnie, jak to jest możliwe. A mianowicie, jeżeli dziś wieczorem otrzymamy dokumenty, w poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji, po południu odbędzie się posiedzenie plenarne Senatu – oświadczył marszałek Senatu. 

Grodzki o stanie klęski żywiołowej 

Marszałek Grodzki zaapelował do premiera Morawieckiego, „aby przestał się wahać i stawiać na szali interesy wyborcze nad zdrowiem obywateli i ogłosił stan klęski żywiołowej”. Jak wskazał, w przepisach o stanie klęski żywiołowej „jest jasno napisane, że one dotyczą sytuacji, kiedy wśród ludzi szaleje choroba zakaźna”. 

– Apelujemy, by nie zwlekać z przyczyn wyborczych z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, bo to nam ułatwi funkcjonowanie kraju i wyjście z kryzysu zdrowotnego. O wyborach pomyślimy, kiedy zdrowie Polek i Polaków będzie bezpieczne – mówił marszałek Senatu. 

Prace nad tarczą antykryzysową w poniedziałek? 

W piątek wieczorem, kiedy w Sejmie trwały jeszcze prace nad pakietem tworzącym tzw. tarczę antykryzysową, Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że posiedzenie izby wyższej, podczas którego rozpatrywane będą te ustawy, odbędzie się we wtorek. 

Grodzki mówił w sobotę, że „po apelach rządzących, ale również po apelach środowisk gospodarczych” przesunął na poniedziałek zwołane wcześniej na wtorek posiedzenie. – Gdybyśmy zwołali posiedzenie w sobotę, to i tak nie mamy nad czym pracować, nie mamy żadnych dokumentów, nie mówię już o logistyce dojazdu senatorów – zaznaczył. 

Jak mówił, „prace w Senacie odbędą się w tempie ekspresowym, najszybciej, jak to jest możliwe, w pierwszym dniu roboczym”. – Jesteśmy zgodni z całą opozycją w Senacie, że pakiet antykryzysowy musi zostać przyjęty w marcu – oświadczył. 

Zaproszenie dla premiera Morawieckiego 

Grodzki zadeklarował też pełną współpracę z rządem. – Zapraszam pana premiera Morawieckiego, aby jeszcze przed poniedziałkowym posiedzeniem, na roboczo spróbować udoskonalić tę tarczę antykryzysową. Jesteśmy do dyspozycji – oświadczył. – Jesteśmy gotowi do rozmów, jesteśmy gotowi na roboczo usprawniać tarcze antykryzysową – zapewnił. 

Zaznaczył, że konieczna jest jednak symetria. – Nie jest tak, że rządzący mówią: akceptujcie bezrefleksyjnie wszystko co wam przyniesiemy, a poprawki opozycji to my specjalnie nie będziemy ich uwzględniać – zaznaczył. Grodzki podkreślił, że sytuacja jest zbyt poważna i „musimy wszyscy zjednoczyć siły w walce z wirusem o dobro Polek i Polaków”. 

KW

Wykop Skomentuj195
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka