149 obserwujących
7794 notki
20520k odsłon
3458 odsłon

Koronawirus - raport. Rekordowy przyrost zakażeń w ciągu doby

Największy  rekordowy przyrost zakażeń koronawiursem jest na Mazowszu, fot. PAP/Leszek Szymański
Największy rekordowy przyrost zakażeń koronawiursem jest na Mazowszu, fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj132

W Polsce w ciągu doby potwierdzono rekordowy przyrost zakażeń koronawiursem. Badania laboratoryjne potwierdziły wirus SARS-CoV-2 u 392 nowych osób - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To najwięcej potwierdzonych zakażeń w ciągu jednego dnia.

Łączny bilans wzrósł do 2946 osób. Tylko w czwartek zmarło 14 osób. W sumie odnotowano dotąd 57 zgonów.

Koronawirus w Polsce

W ciągu dnia w kolejnych przekazach resort informował kolejno o 79, 59 i 254 nowych przypadkach. MZ podawał też, że zmarły kolejne osoby. W kolejnych raportach poinformowano o dwóch, pięciu i siedmiu zgonach.

W środę potwierdzono 243 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i poinformowano o dziesięciu zgonach. We wtorek dane mówiły o 256 nowych przypadkach i dwóch osobach zmarłych.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd, jak podało MZ, ponad 61 tys. próbek. tylko w ciągu ostatniej doby 5,3 tys. Zakażenie koronawirusem badania laboratoryjne potwierdziły w sumie u 2946 osób. Najwięcej przypadków odnotowano dotąd w woj. mazowieckim - 754, dolnośląskim – 338 i woj. śląskim – 301.

Minister zdrowia podkreślił, że problem zakażeń wewnątrzszpitalnych, zakażeń personelu i tego, jak przestrzegane są procedury, jest niezwykle istotny. Przyznał, że zakażenia przez pacjentów, którzy nieodpowiedzialnie zataili wiedzę, że są chorzy i przez personel medyczny stały się gigantycznym problemem.

- Przyszedł czas, że nie tylko wysyłamy sprzęt do szpitali zakaźnych, ale do całego sektora. Poszło już ponad pięć milionów maseczek. Jutro wysyłamy 1,2 mln miliona maseczek do szpitali onkologicznych. (…) Testy dla personelu medycznego są dostępne – powiedział szef MZ.

Szumowski przypomniał, że personel krytycznych obszarów m.in. medycy, policjanci czy inne służby mundurowe mają prawo po tygodniu kwarantanny wykonać szybki test i wrócić do pracy, jeśli wynik jest ujemny.

- Jest rozdysponowane 150 tys. testów w ponad 40 laboratoriach. Wykonywane jest ponad 5 tys. badań na dobę. Moglibyśmy pewnie wykonywać ok. 7 tys. Nie reglamentujemy testów w żaden sposób. Ilość badań zależy od ilości próbek przekazywanych do laboratoriów – zaznaczył minister. - Mamy więcej możliwości wykonywania testów, niż w tej chwili wykonują diagności laboratoryjni, którzy często siedzą po nocach – zaznaczył.

Koronawirus na świecie

Z najnowszych danych WHO wynika, że liczba wszystkich osób zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy milion, a liczba zgonów – ponad 50 tys. Przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby. Jednak aktywnych zakażeń jest obecnie ponad 700 tys. Pandemia dotarła już do ponad 200 krajów.

Z najnowszych danych wynika, że od wybuchu epidemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 liczba zakażeń przekroczyła 950 tys. Tymczasem w ciągu doby przybywa co najmniej 50 tys. nowych zakażeń. W piątek najprawdopodobniej będzie ponad milion infekcji. Zwiększa się też liczba zgonów: łącznie jest ich już ponad 48 tys., najwięcej we Włoszech (ponad 13 tys.) oraz w Hiszpanii (ponad 10 tys.).

Najwięcej zakażeń w przeliczeniu na poszczególne kraje jest w USA, gdzie zarejestrowano już ponad 215 tys. przypadków Covid-19, za czego aż ponad 84 tys. w samym Nowym Jorku. Najwięcej infekcji jest wciąż w Europie, która jest epicentrum pandemii, szczególnie - Europa Zachodnia.

Na naszym kontynencie Hiszpania pod względem zakażeń dogoniła już Włochy. W obu krajach jest ponad 110 tys. infekcji. W Niemczech liczba zakażonych zbliża się do 80 tys., a we Francji do 60 tys. Na kolejnych miejscach są Wielka Brytania (ponad 30 tys. przypadków), Szwajcaria (około 20 tys.), Belgia (ponad 15 tys.)Niderlandy (około 14 tys.) oraz Austria (11 tys.) i Portugalia (około 9 tys.).

W Europie Środkowo-Wschodniej na razie jest mniej zakażeń, ale również w tym regionie liczba Covid-19 stale rośnie. Na pierwszym miejscu są tu Czechy i Rosja. W każdym z tych krajów odnotowano już ponad 3,5 tys. przypadków. Na trzecim miejscu jest Rumunia (ponad 2,7 tys. zakażeń), a na czwartym Polska – 2 633.

Z danych WHO wynika, że przybywa również tzw. ozdrowieńców. Na całym świecie wyzdrowiało już ponad 200 tys. pacjentów. Aktywnych zakażeń, wymagających leczenia lub obserwacji, jest ponad 700 tys. Zdecydowana większość z nich (95 proc.) przechodzi chorobę łagodnie, jedynie 5 proc. chorych (ponad 36 tys.) jest w stanie poważnym lub krytycznym.

Pomoc Banku Światowego

Bank Światowy ogłosił gotowość wydania w ciągu 15 miesięcy 160 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Początkowe 1,9 mld dolarów w funduszach ratunkowych zostało zatwierdzone na programy reagowania w 25 najbardziej potrzebujących krajach. Najwięcej pomocy trafi do Indii, Pakistanu, Afganistanu i Etiopii.

Bank Światowy zapowiedział ponadto prace nad przesunięciem środków w istniejących projektach finansowanych o wartości do 1,7 mld dolarów.

ja

Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości