154 obserwujących
7996 notek
21092k odsłony
2701 odsłon

Rząd cofa obostrzenia. „Podstawy nowej normalności”. Korona-raport

Koronawirus w Polsce. Portret mieszkanki Krakowa w maseczce. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Koronawirus w Polsce. Portret mieszkanki Krakowa w maseczce. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wykop Skomentuj285

W czwartek zdiagnozowano w Polsce 336 nowych przypadków koronawirusa. 28 osób zmarło.

Liczba chorych na COVID- 19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7 918. Zmarło w tym czasie 314 osób.

Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu - najpierw 189, a potem kolejnych 147 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, rano poinformowano o sześciu zmarłych osobach, a po południu o kolejnych 22. Łącznie w czwartek zdiagnozowano 336 nowych przypadków koronawirusa; 28 osób zmarło. Większość osób miała choroby współistniejące.

Statystyka na świecie. Potwierdzone zakażania koronawirusem: 2 127 873. Ozdrowienia: 540 575. Zgony: 141 454.

Melex, szpital w Poznaniu, koronawirus w Polsce
Melex wykorzystywany do przewożenia pacjentów na terenie Szpitala Zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od 20 kwietnia zdejmowanie obostrzeń 

Od 20 kwietnia rząd przystępuje do zdejmowania obostrzeń w ramach „podstaw nowej normalności”. Proponuje też zasadę trzech "i": izolacja, identyfikacja, informatyzacja.

Nowe zasady: 

- w sklepach do 100 m2 - cztery osoby na jedną kasę; powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni; 

- jedna osoba na 15 m2 powierzchni w kościołach i obiektach kultu; 

- możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie (otwarcie lasów i parków); 

- wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia.


Polskie Szwalnie

Rusza projekt Polskie Szwalnie. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w ramach Projektu Polskie Szwalnie zawarła siedem umów z podmiotami integrującymi działalność polskich szwalni produkujących maseczki ochronne. Te firmy to: 4F, LPP, PTAK, Paco Lorente, EM Poland, Rascal Industry, Modesta. Wszystkie podmioty prowadzą działalność na terenie Polski i w produkcji korzystają z krajowych dostawców. W ciągu miesiąca Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapewni do 40 mln maseczek, a do końca czerwca – do 100 mln.

Medyk zmarł na koronawirusa

Zmarł zarażony koronawirusem fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To pierwszy pracownik medyczny, który zmarł w Polsce po zakażeniu COVID-19. 

MSS w Radomiu stanowi największe obecnie ognisko SARS-CoV-2 w Polsce. Od początku epidemii obecność koronawirusa stwierdzono tu u dwustu dwunastu osób. Zakażenia ujawniono tam u personelu oraz chorych z oddziałów: chorób wewnętrznych, neurologicznego, rehabilitacji, onkologicznego i chirurgicznego.  

Mężczyzna osierocił żonę i dwójkę dzieci.

Opel w Polsce wznowi produkcję

Należące do Grupy PSA fabryki Opla w Gliwicach i Tychach, które w drugiej połowie marca wstrzymały produkcję samochodów i silników w związku z pandemią koronawirusa, przygotowują się do wznowienia pracy, wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia. Termin uruchomienia produkcji nie jest jeszcze znany.

W ocenie przedstawicieli obu zakładów, wdrożone w nich dodatkowe środki zabezpieczające gwarantują gliwickiej i tyskiej fabryce bardzo wysoki poziom ochrony pracowników i są zgodne zarówno z ustalonymi w tym zakresie standardami Grupy PSA, jak i wymogami wprowadzonymi przez polskie władze. 

Defilady na Placu Czerwonym nie będzie

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że z powodu pandemii koronawirusa zdecydował o przełożeniu na inny termin defilady na Placu Czerwonym, która miała się odbyć 9 maja, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej.

– Do święta pozostało mniej niż miesiąc. Data 9 maja jest święta, tak samo jak życie każdego człowieka. Ryzyko jest zbyt duże. To nie daje mi prawa do rozpoczęcia przygotowań – powiedział Putin podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa kraju. Jego wystąpienie transmitowała telewizja Rossija 24. 

Przekazał, że przygotowania do obchodów rozpoczęły się zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i w regionach. Niemniej szczyt epidemii koronawirusa w Rosji jeszcze nie nastąpił i ryzyko związane z epidemią jest bardzo wysokie - wyjaśnił. Polecił następnie resortom siłowym i organom władzy „zmienić grafik i przełożyć przygotowania do defilady wojskowej na Placu Czerwonym i do defilad w regionach”. 

KW

Wykop Skomentuj285
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości