Sędziowie podczas liczenia głosów oddanych w ramach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, fot. PAP/Tomasz Gzell
Sędziowie podczas liczenia głosów oddanych w ramach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, fot. PAP/Tomasz Gzell

Wybrano pięciu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Znamy ich nazwiska

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 236

Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek, Joanna Misztal-Konecka to kandydaci na I prezesa Sądu Najwyższego, których wyłoniło zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu. Ostatecznego wyboru na sześcioletnią kadencję na tym urzędzie dokona prezydent.

W sobotnim głosowaniu Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska 25 głosów, Tomasz Demendecki 14 głosów, Leszek Bosek 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka 2 głosy.

Nominacji nie uzyskali sędziowie: Tomasz Artymiuk, Piotr Prusinowski, Marta Romańska, Adam Tomczyński i Dariusz Zawistowski, którzy również wyrazili wolę kandydowania.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na następcę Małgorzaty Gersdorf po sześciu dniach obrad.

Posiedzenie zgromadzenia, któremu pierwotnie przewodniczył sędzia Kamil Zaradkiewicz rozpoczęło się 8 maja. Po trzech dniach obrad Zaradkiewicz odroczył posiedzenie i zwrócił się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Ostatecznie Zaradkiewicz zrezygnował z wykonywania obowiązków I prezesa SN. Na jego miejsce prezydent wyznaczył Aleksandra Stępkowskiego, który zdecydował o wznowieniu obrad w piątek.

Sędzia Stępkowski, który przewodniczył zgromadzeniu ogólnemu, zapewnił, że niezwłocznie przekaże listę wyłonionych kandydatów prezydentowi. Lista ta jest już w Kancelarii Prezydenta.

image
Sędzia Aleksander Stępkowski, fot. PAP/Tomasz Gzell.

Po zakończeniu obrad grupa 50 z 95 sędziów uczestniczących w głosowaniu zgromadziła się w holu sądu. Uważają oni, że powinna być podjęta uchwała o przedstawieniu prezydentowi listy kandydatów przed wyłonieniem tych pięciu.

Jak argumentował sędzia Stępkowski, zgodnie z praktyką orzeczniczą w ostatnich latach kandydaci nie byli przedstawiani w osobnej uchwale i nie przewidywały tego obowiązujące wówczas regulaminy SN. Podkreślił, że przedstawienia takiej uchwały nie przewiduje także obecnie obowiązująca ustawa o Sądzie Najwyższym.

Zdaniem części sędziów, brak takiej uchwały powoduje, że procedura wyboru nie została zakończona, tym samym brak jest możliwości powołania I prezesa SN, a ze względu na skalę uchybień pozycja przyszłego I prezesa SN "może być podważana i słaba".

"W Dzień Wymiaru Sprawiedliwości zwróciliśmy się do prezydenta z pismem, w którym szczegółowo opisane zostały opisane uchybienia. Liczymy na głęboki namysł pana prezydenta nad tym, czy powołanie I prezesa SN w tych warunkach przyczyni się do stanu praworządności w Polsce i umocni zaufanie do Sądu Najwyższego" - napisano w oświadczeniu, które odczytał sędzia Michał Laskowski.

W wypowiedzi dla mediów po zakończeniu obrad sędzia Stępkowski podkreślił, że na liście z kandydatami na I prezesa SN znalazły się osoby, na które głosy oddali wszyscy członkowie Zgromadzenia Ogólnego tego sądu. - Pojawiające się w mediach wątpliwości co do tego, czy ta lista kandydatów będzie listą całego Zgromadzenia Ogólnego, można uznać za niebyłe (...) Jest to lista kandydatów przedstawionych przez wszystkich członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN – zaznaczył Stępkowski.

image
Sędzia Michał Laskowski, fot. PAP/Tomasz Gzell

Kim są kandydaci na I prezesa SN

Włodzimierz Wróbel (ur. 1963 r.) od 2011 jest sędzią Izby Karnej SN. Jest też wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako asystent sędziego, a następnie dyrektor w Trybunale Konstytucyjnym. Był też członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości i członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska (ur. 1964 r.) jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1992), gdzie także doktoryzowała się, a w 2010 r. uzyskała habilitację. Jest cywilistką – specjalistką w kwestiach postępowań cywilnych i cywilnych procesów, autorką szeregu publikacji dotyczących tego zakresu tematyki prawnej. Wykłada na stołecznej Uczelni Łazarskiego. W 2007 r. była przez kilka miesięcy wiceministrem sprawiedliwości. Od stycznia 2016 r. pełni funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a od października 2018 r. jest sędzią SN w Izbie Cywilnej.

Tomasz Demendecki (ur. w 1976 r.) jest wykładowcą Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie specjalizującym się w prawie procesowym cywilnym oraz w ustroju organów ochrony prawnej. Przez kilka lat był komornikiem sądowym, a następnie adwokatem. Od 2018 r. orzeka w nowo utworzonej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Leszek Bosek (ur. w 1977 r.) jest profesorem w Katedrze Prawa Cywilnego na WPiA UW oraz kierownikiem Pracowni Prawa Medycznego i Biotechnologii tej uczelni. Naukowo specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawie cywilnym, prawie europejskim i prawie medycznym. W latach 2016-2018 był prezesem Prokuratorii Generalnej. Pełniąc tę funkcję, współtworzył ustawę z 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej RP. W latach 2002-2006 Bosek pracował jako radca ds. orzecznictwa w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2011-2016 był naczelnikiem Wydziału Analiz Legislacyjnych w BAS. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych został powołany w 2018 r.

Joanna Misztal-Konecka (ur. w 1976 r.) została powołana do Sądu Najwyższego w październiku 2018 r., gdzie orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej orzekała w sądzie rejonowym, okręgowym i apelacyjnym. Specjalizuje się prawie cywilnym procesowym i materialnym oraz w prawie rzymskim.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo