154 obserwujących
8001 notek
21104k odsłony
2817 odsłon

Greta Thunberg krytykuje otwarcie elektrowni węglowej Datteln 4

Greta Thunberg: Dzisiaj jest wstydliwy dzień dla Europy. Fot. PAP/EPA/Riccardo Giordano / IPA
Greta Thunberg: Dzisiaj jest wstydliwy dzień dla Europy. Fot. PAP/EPA/Riccardo Giordano / IPA
Wykop Skomentuj135

Wstydliwym dniem dla Europy nazwała szwedzka aktywistka Greta Thunberg otwarcie nowej elektrowni węglowej Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Niemiecka elektrownia została otwarta w sobotę pomimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów. 

„Dzisiaj jest wstydliwy dzień dla Europy, ponieważ otwieramy zupełnie nową elektrownię węglową. Chcielibyśmy uniknąć katastrofy klimatycznej, a jednak wysyłamy światu sygnał, który świadczy o czymś innym” - napisała w sobotę na Twitterze Thunberg.


Datteln IV, niskoemisyjna elektrownia kosztowała operatora Uniper Kraftwerke GmbH 1,5 miliarda euro. Została zwolniona z niemieckiego planu wycofania się z energii węglowej do 2038 roku.

Plan znany jako Energiewende w styczniu 2020 r. zatwierdził rząd kanclerz Angeli Merkel. 

Datteln 4
Niemiecka elektrownia węglowa Datteln 4 została otwarta w sobotę pomimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Zakład w Datteln uruchomiono dopiero po trzynastu latach od rozpoczęcia jego budowy, z uwagi na usterki konstrukcyjne oraz sądowe i polityczne spory. W 2019 roku negatywną opinię w sprawie uruchomienia elektrowni wydała rządowa komisja ekspertów.

Mimo to władze w Berlinie ostatecznie zdecydowały się na otwarcie Datteln 4. Jednym z powodów była konieczność wypłacenia 1,5-miliardowej rekompensaty w razie zaniechania projektu, a także fakt, że nowa elektrownia jest „czystsza” od starszych, które zastąpi.

KWWykop Skomentuj135
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka