Sanatoria wznowiły działalność 15 czerwca. Fot. Pixabay
Sanatoria wznowiły działalność 15 czerwca. Fot. Pixabay

Sanatoria znów otwarte dla kuracjuszy. Poznaj zasady korzystania z turnusów w pandemii

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Od 15 czerwca sanatoria wznowiły działalność, a do końca czerwca skorzysta z leczenia blisko 20 tysięcy kuracjuszy. Warunkiem odbycia turnusu będzie negatywny wynik na obecność COVID-19. 

Jako pierwsi skorzystają z lecznic uzdrowiskowych pacjenci, którzy zostali zmuszeni do przerwania pobytu w sanatoriach po 15 marca oraz ci, którym wtedy przypadał termin przyjazdu. Tylko w tym tygodniu zaplanowano 65 turnusów, a do końca czerwca NFZ potwierdziło chęć skorzystania z placówek u 20 tys. osób. 

Sanatoria otwarte - ważne informacje 

Jeśli leczenie uzdrowiskowe przerwano z powodu pandemii koronawirusa po 15 marca, a trwało poniżej 15 dni, wówczas wystarczy uzyskane już skierowanie. Kuracjusze muszą się liczyć jednak z tych, że do czasu trwania turnusu uzdrowiska uwzględniają czas już spędzony w placówkach w marcu. Pensjonariusz musi skorzystać z wyjazdu w takim wypadku do 30 września.

W przypadku zwrócenia skierowania do oddziału NFZ, pracownicy funduszy poinformują, kiedy można rozpocząć leczenie w danym sanatorium. Koniecznie będzie wykonanie testu na obecność koronawirusa - o tym w jakim terminie i gdzie się zbadać poinformuje NFZ.

Konieczny jest negatywny wynik, żeby pojechać na turnus. Laboratorium przekazuje informacje o próbce do sanatorium, następnie lecznica dzwoni do pacjenta, by przekazać wiadomość o rezultacie - nie później, niż 48 godzin przed terminem przyjazdu do uzdrowiska. Kuracjusze poddają się testom w terminie od 6 dni do planowanego turnusu. Pierwsze badania przeprowadzono 9 czerwca. 

Darmowe testy na koronawirusa

Pacjenci uzdrowiskowi otrzymali gwarancję, że koszty pobrania wymazu oraz badania na obecność COVID-19 są finansowane przez NFZ. Warunkiem jest posiadanie skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację. Obowiązkowe testy przed udaniem się do sanatorium dotyczą zarówno dzieci, jak i opiekunów. Wynik pozytywny wyklucza z udziału w leczeniu, ponieważ uzdrowiska nie przyjmują chorych na koronawirusa. 

Wciąż istnieje też możliwość skorzystania z usług sanatoriów za kogoś, kto nie mógł pojechać. Warunkiem jest tylko negatywny test na COVID-19 u takiej osoby. 

Przed wyjazdem na turnus należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W pokojach nie może mieszkać więcej, niż dwie osoby. W czasie posiłków przy stolikach dozwolona jest obecność dwóch kuracjuszy. Na zabiegi pacjenci umawiają się na konkretne godziny i nie należy się na nie spóźniać. 

Informacje na temat zasad wyjazdów na turnusy do sanatoriów zamieszczono na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Szczegóły poznamy, dzwoniąc na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800-190-590.


GWKomentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości