Debata 11 kandydatów na urząd prezydenta. Fot. PAP/Paweł Supernak
Debata 11 kandydatów na urząd prezydenta. Fot. PAP/Paweł Supernak

Druga debata prezydencka w TVP - tym razem z udziałem Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 540

W debacie prezydenckiej w TVP wzięli udział: Andrzej Duda (z poparciem PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy), Szymon Hołownia, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek, Mirosław Piotrowski i Marek Jakubiak. 

Jak powinna zachować się Polska ws. relokacji uchodźców? 

Mirosław Piotrowski: Należy sprzeciwiać się dyktatowi Unii. Europa w tej chwili odchodzi od chrześcijańskich korzeni, zalew imigrantów sprawi odejście od chrześcijańskiej kultury. Stoję na stanowisku, że Polska powinna prowadzić aktywną politykę transatlantycką, ale trzeba wyjaśnić dokładnie sprawę 447. 

Andrzej Duda: Jesteśmy narodem życzliwym, przyjeżdża do nas bardzo wielu migrantów, serdecznie ich przyjmujemy i żyjemy z nimi. Oni przyjeżdżają do nas dobrowolnie, ale nie zgadzamy się na przymusową relokację. Mieli być oni przymusowo zwiezieni do Polski, a ja się na to nie zgodziłem. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią zjednoczonej Europy. Pomagamy strzec jej granic. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska nie ma dziś polityki zagranicznej, wstając z kolan upadliśmy na głowę. Przyjmujemy 20 mln ton węgla z Rosji w ostatnich dwóch latach, a polskie produkty nie są sprzedawane na wschód. Zalewają nas tony śmieci, czas z tym skończyć i wzmocnić politykę zagraniczną, zająć miejsce Wielkiej Brytanii. Polska powinna utworzyć korytarze humanitarne ws. imigrantów. Do tego nas zobowiązuje solidarność. 

Paweł Tanajno: Imigracja z Syrii musi się odbywać z zachowaniem praw człowieka, tu rację miał pan Andrzej Duda. Jeśli chodzi o zasieki, to jesteśmy zasiekami armii amerykańskiej, a PiS prowadzi kraj do wojny. Moja prezydentura pozwoli żyć w wolności. 

Krzysztof Bosak: Program przymusowej relokacji uchodźców został odrzucony po szerokich, społecznych protestach. Pierwsze stanowisko ministra Błaszczaka jednak było takie, by zaakceptować decyzję rządu PO ws. imigrantów. Polacy są gościnnym narodem, ale ludzie przysłani na siłę to nie są goście. Populacja muzułmanów w Polsce uległa podwojeniu w ostatnich latach. 

Stanisław Żółtek: Każdy, kto chce przyjechać do Polski, powinien to zrobić. Ale to nie są obywatele polscy, nie mają takich samych praw. Za przestępstwo powinni być wydaleni z kraju na zawsze. To sprawi, że nie będą się tu pchały darmozjady, żadnych zasiłków dla imigrantów. Warto zakończyć współpracę z Unią Europejską. 

Robert Biedroń: Powinniśmy budować mosty, a nie mury, wspólnotę, dom, w którym każdy czuje się jak u siebie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski - jesteśmy osamotnieni. W UE nikt nie chce z nami rozmawiać, dlatego trzeba wzmocnić naszą pozycję na arenie europejskiej. Polska zawsze była silna, gdy była otwarta i tolerancyjna. 

Waldemar Witkowski: Obojętnie, gdzie ktoś się urodził - jest takim samym człowiekiem, jak Polacy. Dyskutujemy nad czymś, co jest naturalną chęcią pomocy dla innych, solidaryzm jest bardzo ważny. Czy bać się ludzi, którzy stracili rodziny na skutek niesprawiedliwej wojny? Należy im pomagać. Nie zamykajmy granic!

Szymon Hołownia: Uchodźcy to jedno, a imigranci zarobkowi to druga kategoria. Jeśli chodzi o tych pierwszych, to są przygotowane korytarze humanitarne. Musimy odnowić pozycję Polski w tejże Unii. Natychmiast zwrócę się o wznowienie prac Trójkąta Weimarskiego do kanclerz Merkel i prezydenta Macrona. 

Rafał Trzaskowski: Cieszę się, że tu jestem, poznacie państwo moje poglądy bez manipulacji. Gdy podpisano umowę z Turcją, nigdy nie było zgody na przymus. Kobietom i dzieciom należy jednak pomagać. Niestety, prezydent Duda mówi o "wyimaginowanej wspólnocie", zatem w Unii jest trudno cokolwiek załatwić. Dzisiaj rząd szuka wrogów, zamiast koalicjantów. Jeśli zostanę prezydentem, pomogę rządowi w tych kwestiach. 

Marek Jakubiak: Gość w dom, Bóg w dom. Polaków nie trzeba uczyć gościnności, jednakże: dla kogo? Dla tych, którzy chcą tu przybyć i zostać Polakami, tak jak Tatarzy czy Turkowie polscy. Polska nie jest od tego, by pomagać Angeli Merkel. Ma problem, niech sobie sama poradzi. 

Lekcje religii i przygotowanie do komunii św. w szkołach

Rafał Trzaskowski: O tym, czy powinna być religia w szkole powinni decydować rodzice. Tego, czego nauczył mnie mój katecheta: trzeba stać przy słabszych, tych atakowanych. To są najważniejsze wartości. Jesteśmy równi wobec prawa, więc musimy się sprzeciwiać szczuciu i nienawiści. 

Szymon Hołownia: Czy lekcje religii mają odbywać się w szkołach, powinni decydować nie biskupi, a nauczyciele i uczniowie. Rozdział Kościoła od państwa to pilna sprawa. Nie wyobrażam sobie, by o. Rydzyk udzielał reprymend prezydentowi RP. Chcę audytu finansów Kościoła, który nie potrafi rozliczyć się z przypadków pedofilii. 

Waldemar Witkowski: Jako młody człowiek uczęszczałem na lekcje religii w salkach katecehtycznych. Lekcje religii są fikcją, dzieci są przymuszane do siedzenia w kątach. Nauczanie do pierwszej komunii św. powinno być w kościele, a nie w szkole. 

Mirosław Piotrowski: Większość ludzi to katolicy i ludzie wierzący. Europa jest chrześcijańska, zakładana przez chrześcijańskich demokratów, dlatego religia powinna być nauczana w szkołach. Nie powinna być spychana na ostatnie godziny lekcyjne. Chcę betonowej ochrony życia od poczęcia do śmierci. 

Paweł Tanajno: Nie będę krytykował TVP: świeckie państwo i swoboda obywateli w rozwiązaniu problemu lekcji religii. Bardzo nie podoba mi się to pytanie, bo w kraju jest wiele ważnych tematów. 

Stanisław Żółtek: Co boskie Bogu, co cesarskie cesarzowi. Religia w szkołach jest nauczana przez księży, którzy są pracownikami edukacji. Przestali pełnić funkcje kościelne, wykonują polecenia ministra. Źle się stało, dzisiaj religia jest lekceważona w szkołach. 

Andrzej Duda: Konkordat reguluje relacje między państwem, a kościołem. Jeden z kandydatów ma blade pojęcie o komisji ds. pedofilii. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Na religię chodzą te dzieci, których rodzice o tym zdecydują. Chyba łatwiej by było, gdyby do pierwszej komunii można się było w szkołach przygotować. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jako prezydent będę stał na straży wartości i wolności religijnej, ale i szacunku do drugiego człowieka. Nie są problemem lekcje religii w szkołach, a polityka w polskim Kościele. Witos 100 lat temu ostrzegał, by wiary nie wykorzystali ci, którzy religię mają na ustach. 

Krzysztof Bosak: Temat religii w szkole jest tematem zastępczym, a rozwiązaniem w duchu wolnościowym jest bon edukacyjny. Rodzice nie powinni być skazani na szkoły samorządowe i płacić kolejne czesne. Obóz rządzący nie zrobił nic na rzecz umocnienia naszej kultury - trzeba wypowiedzieć konwencję stambulską, chronić życie poczęte i zabronić seksedukatorom wejście do szkół. 

Robert Biedroń: Któż, jak nie Jacek Kuroń pięknie opowiadał o wartościach? Drogowskazem musi być konstytucja. Andrzej Duda nie skorzystał z okazji, by przeprosić miliony Polaków za swoje słowa. Nawet przedszkolak wie o słowach "proszę, dziękuję, przepraszam", które należy czasem powiedzieć. Trzeba wyprowadzić lekcje religii ze szkół. 

Marek Jakubiak: Istnieje konkordat, podpisany przez SLD. Kto jest katechetą i kto wykłada religię naszym dzieciom? Kto chce, chodzi do szkoły na lekcje. Wyrzucanie religii ze szkół byłby błędem. 

Polityka społeczna: homoseksualne śluby, adopcja dzieci przez pary homoseksualne

Andrzej Duda: Nie zgodzę się na takie zmiany, zapisy konstytucji są w tej sprawie wystarczające. Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest objęte ochroną prawną. To nie są sprawy, o których można mówić, że są moim marzeniem. Moim marzeniem jest to, co można zrobić dla ludzi: by żyło się im lepiej, by norma konstytucyjna była realizowana. Tak realizuję swoją prezydenturę. 

Stanisław Żółtek: Nie powinniśmy się wtrącać, kto i jak prywatnie żyje. Protestujmy, jeśli ktoś demonstracyjnie takie rzeczy robi. Wystarczy zlikwidować podatek dochodowy czy od spadku i darowizn, a zniknie pretekst do zawarcia małżeństwa. 

Marek Jakubiak: Ciągle rozmawiamy na ten sam temat, już w poprzedniej debacie wyjaśnialiśmy te sprawy. Małżeństwo stanowią kobieta i mężczyzna w celu prokreacji. Reszta to sprawy prywatne, absolutnie jestem za tym, by za pomocą aktów notarialnych dawali sobie radę ze spadkiem itd. W czym jest problem? To oburzające. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: W jakiej rzeczywistości jesteśmy? Ponad 500 nowych zakażeń, milion bezrobotnych, emeryci płacą podatki od emerytur, brakuje dofinansowania na leki rzadkie, młodzi nie mają mieszkań. My będziemy dalej w wojnie polsko-polskiej, trzeba odsunąć tych, którzy ciągle skłócają. Na małżeństwa i adopcje par homoseksualnych się nie zgodzę. 

Paweł Tanajno: Mam nieskrywaną satysfakcję, że przewidziałem: Kaczyński podyktuje kolejne pytanie o LGBT. Ja się w to nie wpisuję. Demografia upada, nasze emerytury są zagrożone, powinny być powiązane z naszym bogactwem. Możemy obniżyć wiek emerytalny do 57 lat. 

Rafał Trzaskowski: Mam wrażenie, jakby TVP była telewizją jednego tematu. W moim programie są związki partnerskie. Kiedy wychodzimy z epidemii i nie mówimy o chaosie, za który odpowiada rząd, kiedy jest milion osób bez pracy... na tym powinniśmy się skupić. Darmowe żłobki i przedszkola - to mam w programie, stypendia dla uzdolnionej młodzieży z wsi i małych miast. 

Mirosław Piotrowski: Kuriozalne pytanie. Jak można pytać kandydatów, czy prezydent może złamać konstytucję? Reforma edukacji wprowadziła chaos w oświacie, na uczniów, rodziców i nauczycieli zrzucono odpowiedzialność za nią. Postuluję aby wrócić dawną emeryturę nauczycielską: 30 lat pracy, 20 lat przy tablicy. 

Krzysztof Bosak: Nie zgodzę się na żadne tego typu zmiany, nikt ich nie rozważa poza środowiskami skrajnej lewicy. Pytanie jest po to, by poprawić pozycję Andrzeja Dudy, to zagrywka dla ludzi mniej inteligentnych. Powstrzymajmy dopływ pieniędzy dla LGBT spoza Polski, prowokacji, a nie tych, którzy przeciwko nim protestują. 

Szymon Hołownia: Podpiszę ustawę o związkach partnerskich, ale zawetuję pomysł małżeństw i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Polskim rodzinom nie zagrażają jednak LGBT, a wykluczenie komunikacyjne, brak dostępu do żłobków i przedszkoli. Będę współpracował w tych sprawach z drenowanymi przez rząd samorządami. 

Robert Biedroń: Czy chcielibyście żyć w Polsce, rządzonej przez tych facetów? W polityce się jest dla zmiany. Szczęściem należy się dzielić, a kandydaci nie mają w tej sprawie odwagi. Prezydent musi mieć odwagę do walki o interes każdej grupy społecznej. LGBT dzisiaj jest symbolem pogardy ze strony PO, jak i PiS. 

Waldemar Witkowski: Każdy przemawia nauczonymi frazesami. Jestem prezesem spółdzielni mieszkaniowej, jednym ze współpracowników jest gej. Jeśli pary jednopłciowe chcą razem żyć, trzeba im pomóc. Jeśli w domach dziecka są niechciane dzieci, to nie lepiej, by homoseksualiści je adoptowali? 

Gospodarka: euro czy złoty? 

Andrzej Duda: Pan Biedroń mówi o odwadze. Przecież to pan mnie prosił o spotkanie, zaprosiłem pana, a pan nie przyszedł. Trochę powagi. Kiedy wstępowaliśmy do UE, zgodziliśmy się na traktaty, ale na szczęście termin przyjęcia euro nie został określony. Nasza waluta świetnie nas ochroniła w czasie kryzysu. Przyjmiemy euro wtedy, gdy będziemy zarabiać tyle, ile na zachodzie Europy. 

Krzysztof Bosak: Obecny projekt zadłużania UE na poziomie Brukseli jest właściwym tematem. Dwie główne partie wspierają integrację europejską. Wzrost bezrobocia, załamanie produkcji, zwolnienia, spadki pensji - o tym powinniśmy dyskutować, a nie o euro. 

Mirosław Piotrowski: Jestem przeciwnikiem przyjmowania waluty euro, powinniśmy pozostać przy polskiej złotówce. Nie ma odpowiedniego klimatu w UE, by zachęcać do tego Polskę. Należy tak stymulować gospodarkę, by opłacało się tutaj produkować i zarabiać. Domagam się obniżki podatków i podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 3 tys. złotych. 

Rafał Trzaskowski: Traktat akcesyjny na szczęście nie mówi, kiedy mamy przyjąć euro. Polska nie jest na to jeszcze gotowa. Rząd nie panuje nad tym, co się dzieje. Przedsiębiorcy boją się o własne firmy, trzeba skupić się na inwestycjach, a nie na gigantomanii jak CPK. Sam namawiam do lokalnych centrów rozwoju w każdym mieście. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: Ktoś z tym pytaniem musiał mieć niezły odlot. Trzeba wprowadzić dobrowolny ZUS, nie wolno karać przedsiębiorców. Trzeba zacząć od zmian ustrojowych, bo będziemy tkwili w zwariowanym świecie. Turystyka jest w zapaści, nie ma pieniędzy dla samorządowych, edukacja niedofinansowana.

Marek Jakubiak: Pieniądze pochodzą z pracy ludzi, a nie z banku. Uczmy się tej prostej prawdy. Polski złoty, polski język, armia: Polska. Dla nas to podstawa wolności i suwerenności. Liniowy VAT, likwidacja CIT, tańsze państwo to podstawa. 

Stanisław Żółtek: Precz z tym euro. Należy rozmawiać o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. To, co nam się szykuje, to istny horror. 

Paweł Tanajno: Jak słyszę polityków, to oni nie szanują inteligencji widzów. Ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o przedsiębiorcy. Pan Andrzej mówi o wyższych wypłatach, a razem z Morawieckim obniżyli wynagrodzenia. Chcę zwiększyć pensje od ręki o 30 proc. 

Szymon Hołownia: Euro musimy przyjąć, ale w mojej pięcioletniej kadencji nie będzie to największy problem. Gdzie jest ochrona zdrowia? Edukacja na miarę XXI wieku? Gdzie ochrona dla górników w czasie zielonej transformacji? 

Waldemar Witkowski: Prędzej czy później musimy zdecydować się na wspólną walutę. Gdyby miała być waluta zmieniona, powinniśmy decydować w referendum. Zależy mi na tym, by płace wzrosły, dlatego musimy mieć tę samą walutę w Unii Europejskiej. Kursanci zmieniają kurs złotego z dnia na dzień. 

Robert Biedroń: Jeśli nadal będzie rządził prezydent Duda, prędzej będziemy mieć rubla niż euro. PO i PiS zajęci są sobą, a nie zdobywaniem funduszy dla Polski. Zaproponowałem plan odbudowy Polski w ramach inwestycji, wielkiego planu odbudowy Europy.  

Szczepionki na koronawirusa: szczepienia obowiązkowe czy nie?

Władysław Kosiniak-Kamysz: Proponuję pakt na rzecz zdrowia, podpiszmy go. Oddłużajmy szpitale, podnieśmy wynagrodzenia, mniej biurokracji. Pacjenci zbyt długo czekają na specjalistów. Szczepionka powinna być dostępna dla wszystkich w Polsce. 

Rafał Trzaskowski: Epidemia się skończyła czy nie? Gdzie jest program onkologiczny? Czy wreszcie będą normalne operacje terminowe? Czy dzieci wrócą do szkół? Od zadawania pytań rządowi potrzebny jest silny prezydent. 

Robert Biedroń: Słucham polityków, przydałaby się szczepionka na nienawiść, bo to jest główna choroba klasy politycznej. Dzisiaj rząd PiS nas zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni. Zawiódł lekarzy i pielęgniarki, którzy zostali sami. Zwróciłem się do ministra zdrowia o program strategii wdrażania szczepionki. Czy każdy Polak i Polka będzie miał do niej dostęp? 

Krzysztof Bosak: To kolejne pytanie o coś, co nie istnieje. Moja odpowiedź: nie kupować szczepionki, nie powinny być obowiązkowe. Wszyscy zostaliśmy wprzęgnięci w komedię przez rząd wokół koronawirusa. 

Waldemar Witkowski: Naukowcy starają się stworzyć bezpieczną szczepionkę. Dwoma rękami się podpisuję za tym, by cała Unia przygotowała się na obowiązkowe szczepienia. To jedyna szansa, by w perspektywie roku koronawirus zniknął. Chciałem podziękować wszystkim, którzy się bezinteresownie poświęcają w czasie epidemii. 

Szymon Hołownia: Jak szczepionka będzie, zapytam wirusologów i ministra zdrowia o opinię. Pensja medyka nie może wyglądać tak jak w tej chwili. Ochrona zdrowia to kwestia naszego bezpieczeństwa, zajmie się nią Rada Bezpieczeństwa Narodowego. 

Stanisław Żółtek: To pytanie dotyczy naszej wolności. Aby pozwolimy raz na zmuszenie do szczepionki, to będzie tak jak w "Folwarku zwierzęcym" i orwellowskim świecie. 

Paweł Tanajno: Jestem zszokowany, że nikt tu nie powiedział, że prezydent ma stać na straży dobra pacjentów. Nie można niczego robić pod przymusem. Przez ostatnie 30 lat Polska stała się zakładnikiem siedemdziesięciolatków w polityce. Jeśli chcecie zmian, przestańcie głosować na polityków. 

Mirosław Piotrowski: Nie wolno zmuszać ludzi do szczepienia byle czym. Na którego koronawirusa mamy się szczepić? Do tej pory nikt nie odpowiedział, jak groźny jest koronawirus. Aby wprowadzić szczepionkę, potrzebne są długoletnie badania, minimum 5 lat. Jestem zdecydowanie przeciwny. 

Marek Jakubiak: Tak, nie ma nic ważniejszego od zdrowia. Mamy szczepionkę, ale w jakim celu będzie się ją stosowało? Wiemy, że koronawirus już zaatakował część społeczeństwa, tylko ono o tym nie wie. Dziś dostałem tester za 30 złotych na koronawirusa! 

Andrzej Duda: Szczepionka powinna zostać wnikliwie przebadana, jeśli dopuszczona: z pewnością bezpłatna dla seniorów. Powinna być dla reszty dobrowolna, jak przy grypie. Niektórzy narzekają na polską służbę zdrowia, a niektórzy tutaj byli w rządzie Donalda Tuska. Jakoś nie zapobiegli kryzysowi w ochronie zdrowia. Kradzież środków publicznych została obecnie zatrzymana. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka