158 obserwujących
8351 notek
21974k odsłony
9796 odsłon

Druga debata prezydencka w TVP - tym razem z udziałem Trzaskowskiego

Debata 11 kandydatów na urząd prezydenta. Fot. PAP/Paweł Supernak
Debata 11 kandydatów na urząd prezydenta. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj539

W debacie prezydenckiej w TVP wzięli udział: Andrzej Duda (z poparciem PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy), Szymon Hołownia, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek, Mirosław Piotrowski i Marek Jakubiak. 

Jak powinna zachować się Polska ws. relokacji uchodźców? 

Mirosław Piotrowski: Należy sprzeciwiać się dyktatowi Unii. Europa w tej chwili odchodzi od chrześcijańskich korzeni, zalew imigrantów sprawi odejście od chrześcijańskiej kultury. Stoję na stanowisku, że Polska powinna prowadzić aktywną politykę transatlantycką, ale trzeba wyjaśnić dokładnie sprawę 447. 

Andrzej Duda: Jesteśmy narodem życzliwym, przyjeżdża do nas bardzo wielu migrantów, serdecznie ich przyjmujemy i żyjemy z nimi. Oni przyjeżdżają do nas dobrowolnie, ale nie zgadzamy się na przymusową relokację. Mieli być oni przymusowo zwiezieni do Polski, a ja się na to nie zgodziłem. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią zjednoczonej Europy. Pomagamy strzec jej granic. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska nie ma dziś polityki zagranicznej, wstając z kolan upadliśmy na głowę. Przyjmujemy 20 mln ton węgla z Rosji w ostatnich dwóch latach, a polskie produkty nie są sprzedawane na wschód. Zalewają nas tony śmieci, czas z tym skończyć i wzmocnić politykę zagraniczną, zająć miejsce Wielkiej Brytanii. Polska powinna utworzyć korytarze humanitarne ws. imigrantów. Do tego nas zobowiązuje solidarność. 

Paweł Tanajno: Imigracja z Syrii musi się odbywać z zachowaniem praw człowieka, tu rację miał pan Andrzej Duda. Jeśli chodzi o zasieki, to jesteśmy zasiekami armii amerykańskiej, a PiS prowadzi kraj do wojny. Moja prezydentura pozwoli żyć w wolności. 

Krzysztof Bosak: Program przymusowej relokacji uchodźców został odrzucony po szerokich, społecznych protestach. Pierwsze stanowisko ministra Błaszczaka jednak było takie, by zaakceptować decyzję rządu PO ws. imigrantów. Polacy są gościnnym narodem, ale ludzie przysłani na siłę to nie są goście. Populacja muzułmanów w Polsce uległa podwojeniu w ostatnich latach. 

Stanisław Żółtek: Każdy, kto chce przyjechać do Polski, powinien to zrobić. Ale to nie są obywatele polscy, nie mają takich samych praw. Za przestępstwo powinni być wydaleni z kraju na zawsze. To sprawi, że nie będą się tu pchały darmozjady, żadnych zasiłków dla imigrantów. Warto zakończyć współpracę z Unią Europejską. 

Robert Biedroń: Powinniśmy budować mosty, a nie mury, wspólnotę, dom, w którym każdy czuje się jak u siebie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski - jesteśmy osamotnieni. W UE nikt nie chce z nami rozmawiać, dlatego trzeba wzmocnić naszą pozycję na arenie europejskiej. Polska zawsze była silna, gdy była otwarta i tolerancyjna. 

Waldemar Witkowski: Obojętnie, gdzie ktoś się urodził - jest takim samym człowiekiem, jak Polacy. Dyskutujemy nad czymś, co jest naturalną chęcią pomocy dla innych, solidaryzm jest bardzo ważny. Czy bać się ludzi, którzy stracili rodziny na skutek niesprawiedliwej wojny? Należy im pomagać. Nie zamykajmy granic!

Szymon Hołownia: Uchodźcy to jedno, a imigranci zarobkowi to druga kategoria. Jeśli chodzi o tych pierwszych, to są przygotowane korytarze humanitarne. Musimy odnowić pozycję Polski w tejże Unii. Natychmiast zwrócę się o wznowienie prac Trójkąta Weimarskiego do kanclerz Merkel i prezydenta Macrona. 

Rafał Trzaskowski: Cieszę się, że tu jestem, poznacie państwo moje poglądy bez manipulacji. Gdy podpisano umowę z Turcją, nigdy nie było zgody na przymus. Kobietom i dzieciom należy jednak pomagać. Niestety, prezydent Duda mówi o "wyimaginowanej wspólnocie", zatem w Unii jest trudno cokolwiek załatwić. Dzisiaj rząd szuka wrogów, zamiast koalicjantów. Jeśli zostanę prezydentem, pomogę rządowi w tych kwestiach. 

Marek Jakubiak: Gość w dom, Bóg w dom. Polaków nie trzeba uczyć gościnności, jednakże: dla kogo? Dla tych, którzy chcą tu przybyć i zostać Polakami, tak jak Tatarzy czy Turkowie polscy. Polska nie jest od tego, by pomagać Angeli Merkel. Ma problem, niech sobie sama poradzi. 

Lekcje religii i przygotowanie do komunii św. w szkołach

Rafał Trzaskowski: O tym, czy powinna być religia w szkole powinni decydować rodzice. Tego, czego nauczył mnie mój katecheta: trzeba stać przy słabszych, tych atakowanych. To są najważniejsze wartości. Jesteśmy równi wobec prawa, więc musimy się sprzeciwiać szczuciu i nienawiści. 

Szymon Hołownia: Czy lekcje religii mają odbywać się w szkołach, powinni decydować nie biskupi, a nauczyciele i uczniowie. Rozdział Kościoła od państwa to pilna sprawa. Nie wyobrażam sobie, by o. Rydzyk udzielał reprymend prezydentowi RP. Chcę audytu finansów Kościoła, który nie potrafi rozliczyć się z przypadków pedofilii. 

Wykop Skomentuj539
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka