Kandydat Konfederacji na Urząd Prezydenta RP Krzysztof Bosak, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Kandydat Konfederacji na Urząd Prezydenta RP Krzysztof Bosak, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wybory 2020. Krzysztof Bosak - program wyborczy

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 136

Wyjście z Unii Europejskiej w celu umocnienia polskiej suwerenności, stawianie na katolickie i konserwatywne wartości w życiu społecznym, a także likwidacja podatku dochodowego - to główne postulaty kandydata Konfederacji na urząd prezydenta, Krzysztofa Bosaka. 

Hasło kampanii polityka brzmi „Naprzód Polsko”. 

Reformy ustrojowe i prawo

Krzysztof Bosak postuluje wydłużenie kadencji głowy państwa do 7 lat. Po tym okresie, prezydent zostałby marszałkiem Sejmu na kolejne 7 lat, a następni pełniłby dożywotni mandat senatora. 

Prawicowy polityk chciałby wzmocnić rolę szefa rządu - premier uzyskałby pełną władzę wykonawczą, mógłby wnieść weto do każdej ustawy. Program Bosaka zakłada zniesienie możliwości składania wotum nieufności wobec ministrów. Gdyby kandydat Konfederacji został prezydentem, złożyłby projekt zmniejszenia liczby posłów o połowę.


Krzysztof Bosak, Karina Bosak
Krzysztof Bosak z żoną Kariną podczas wiecu wyborczego. Fot. PAP/Mateusz Marek



Innym postulatem Bosaka jest utworzenie okręgów polonijnych, tak, by Polonia i Polacy na Kresach mogli wybierać posłów. Członkowie rządu oraz wysocy urzędnicy państwowi mieliby podlegać konstytucyjnej oraz karnej odpowiedzialności nie  tylko za delikty oraz nadużycia władzy, ale za wprowadzanie parlamentarzystów w błąd podczas obrad w Sejmie. 

Polityk jest za wprowadzeniem kary śmierci dla sprawców najcięższych przestępstw, złagodzeniem prawa do posiadania broni dla obywateli.

W kwestii sądownictwa nie zgadza się z reformą rządu PiS, która w jego opinii zmienia tylko kadry. Bosak proponuje wprowadzenie sędziów pokoju i „prawdziwie niezależnych ławników” do struktur wymiaru sprawiedliwości. 

Polityka zagraniczna

W tej dziedzinie kandydat Konfederacji skupia się na umocnieniu polskiej suwerenności, a droga do całkowitej niezależności polskiego państwa wiedzie przez zerwanie formalnych związków z Unią Europejską. - W momencie uzyskania poparcia społecznego dla odzyskania pełnej niepodległości przez Polskę, wówczas oczywiście tak, ale to prerogatywa rządu. Jestem zwolennikiem europejskiej współpracy gospodarczej i obronnej, ale nie jestem zwolennikiem brukselskiego centralizmu, podległości prawu Unii - tłumaczył kilka miesięcy temu Bosak. Prawicowy polityk należy do przeciwników rozstrzygania sporów prawnych w Polsce na forum europejskich. 

Bosak krytykował postawę opozycji i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. sprzeciwu wobec reformy sądownictwa. Nie popiera też obcinania dotacji unijnych dla Polski ze względu na poszanowanie praworządności. Bosak, podobnie jak Konfederacja, potępia biurokratyzm i nadmierną liczbą urzędników w strukturach UE. 

Kolejne punkt programu kandydata na prezydenta to niezgoda na amerykańską ustawę JUST, dotyczącej rekompensat dla organizacji żydowskich z tytułu majątków bezspadkowych. Bosak uważa, że należy zmienić wektor polityki zagranicznej, zbyt bardzo opierającej się jego zdaniem na relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. W to miejsce wybrałby współpracę regionalną, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Z pierwszą zagraniczną wizytą jako prezydent Bosak poleciałby do Budapesztu. 

Sprawy społeczne

Poseł Konfederacji to orędownik konserwatywnego i katolickiego wychowania oraz życia społecznego. Gdyby został prezydentem, nie podpisałby ustawy o legalizacji związków partnerskich, małżeństw homoseksualnych czy o adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Bosak jest krytykiem środowisk LGBT - uważa, że prowadzą do deprawacji młodzieży, trwa ofensywa światopoglądowej lewicy, której należy się mocno przeciwstawić.

W jego przekonaniu, aborcja z przesłanek eugenicznych powinna zostać zakazana prawnie, a życie musi być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci.

Zdaniem Bosaka, lekcje religii w szkołach są zgodne z zasadą wolności religijnej.

Inne punkty programu to równa wysokość emerytur dla wszystkich (tzw. emerytura obywatelska), posiadających prawo do uzyskania świadczeń, oraz dobrowolne składki na ZUS, co w praktyce oznaczałoby likwidację narodowego ubezpieczyciela. „Od 500 plus zdecydowanie bardziej wolałbym ulgi na dzieci w tej samej wysokości do odliczenia od podatków/składek. A trzynasta emerytura była błędem” - zadeklarował niedawno poseł Konfederacji.

Gospodarka

Jeśli prezydentem zostanie Bosak, głowa państwa nie zaakceptuje podwyżki podatków - zadeklarował kandydat Konfederacji. Likwidacja podatku dochodowego, zakaz uchwalania budżetu z deficytem, utrzymanie narodowej waluty, obniżenie podatku VAT na żywność, powołanie parlamentarnego zespołu ds. mikroprzedsiębiorców - to główne punkty programu prawicowego polityka.

Energetyka

Niezgoda na postanowienia paktu klimatycznego, zachowanie węgla jako głównego surowca energetycznego i budowa elektrowni atomowej - tak brzmią priorytety Bosaka.

Kandydat Konfederacji opowiada się za zrównoważonymi cenami prądu oraz dywersyfikacją źródeł energii. - Jeżeli mamy wybierać między zakupami w Rosji i zakupami w USA, zawsze wybierajmy zakupy u obu mocarstw, i jeszcze w innych państwach - deklarował Bosak. Poseł nie jest zwolennikiem wielkich inwestycji na OZE w Polsce ze względu na możliwy nacisk zachodnich mocarstw europejskich, by kupować drogie technologie.

Biogram Krzysztofa Bosaka

Krzysztof Bosak urodził się w 1982 roku w Zielonej Górze. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i ekonomię w Szkole Głównej Handlowej.

Od 2001 roku do 2008 działał w strukturach Ligi Polskich Rodzin, pełnił funkcję rzecznika ugrupowania Romana Giertycha.

Po otrzymaniu mandatu posła w 2005 roku i zawiązaniu koalicji z PiS, Bosak zyskał popularność, która przełożyła się na występy w mediach. Polityk z narodowymi poglądami wystąpił w show stacji TVN „Taniec z gwiazdami”. W latach 2005-2006 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Od 2011 roku zaangażowany w pracę ekspertów Fundacji Republikańskiej. Przez pięć lat - od 2011 do 2016 roku - zasiadał w zarządzie stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W 2019 roku nie uzyskał mandatu do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji. Jesienią ub. r. dostał się do Sejmu - uzyskał 22 158 głosów w okręgu kieleckim. Bosak jest najmłodszym kandydatem na prezydenta RP w 2020 roku.

Żoną polityka jest Karina Bosak, analityk Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, z którą wziął ślub w lutym.

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka