rezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
rezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trzaskowski opublikował program. Gliński punktuje: Błąd pana partii już naprawiliśmy

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 169

Rafał Trzaskowski w programie dla kultury zaproponował przywrócenie możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu.

„To był błąd pana i pana partii, który został już przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę naprawiony” – odpowiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

W programie opublikowanym na stronie kandydata KO na prezydenta znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące kultury. W jednym z punktów Trzaskowski zapowiedział, że będzie postulował „przywrócenie możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu”.

Na tę deklarację odpowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. 

„Pan Trzaskowski chce przywrócenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla artystów, bo »to był błąd PO«. Tak, p. Trzaskowski to był błąd Pana i Pana partii. Ale powinien Pan wiedzieć, jak się Pan próbuje o kulturze wypowiadać, że błąd ten został już przez PiS i PAD naprawiony”– napisał Gliński. 


Od 2013 r., w czasie rządów PO-PSL, w przepisach wprowadzono zmiany, które ograniczały prawo do zastosowania zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (z rozwiązania tego mogą korzystać np. artyści). Zgodnie z przyjętymi wówczas przepisami koszty te nie mogły przekroczyć w roku 42 tys. 764 zł. Podatnikowi nadal przysługiwało prawo do odliczenia poniesionych kosztów. 

Przepisy te znowelizował rząd Zjednoczonej Prawicy. Od 2018 r. odliczane koszty nie mogą łącznie w roku podatkowym przekroczyć 85 tys. 528 zł. Jeśli jednak są wyższe, to podatnik musi udokumentować, że takie koszty poniósł. 

Według obowiązujących przepisów z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów mogą skorzystać wyłącznie twórcy w określonych dziedzinach. Dotyczy to sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej, dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki, produkcji audialnej i audiowizualnej, opracowania cudzego utworu polegającego na tłumaczeniu oraz działalności publicystycznej, konserwatorskiej, muzealniczej (wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej) oraz badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dyktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Program Rafała Trzaskowskiego

W czwartek wieczorem na stronie Trzaskowski2020.pl opublikowany został program wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program składa się z trzech rozdziałów: „My i nasi najbliżsi”, „Nasze otoczenie” oraz „Nasze państwo, nasza wspólnota”. 

image
Na stronie Trzaskowski2020.pl opublikowany został program wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Fot. PAP/Darek Delmanowicz 

We wstępnie swego programu Trzaskowski pisze m.in., że „pandemia COVID-19 postawiła świat na głowie”. „Dała nam zupełnie nową perspektywę na życie, na wartości, którymi się kierujemy. Obnażyła ulotność tego, co często uważaliśmy za pewnik – naszego stylu życia, wygody, pracy czy zdrowia. Rzuciła też nowe światło na dotychczasowe podziały polityczne i społeczne. Chociaż nadal są one aktualne, zagrożenie pandemii uświadomiło nam, że musimy działać jako wspólnota” - podkreśla obecny prezydent stolicy. 

W programie omówione zostały następujące zagadnienia: praca i przedsiębiorczość, „leczenie od ręki” i równy dostęp do edukacji. Poszczególne fragmenty propozycji wyborczej Trzaskowskiego poświęcono też: Polkom, osobom młodym, rodzinie, seniorom, równości i tolerancji, organizacjom pozarządowym, kulturze, mediom publicznym, nauce oraz internetowi. 

Mowa w programie jest ponadto o wsi, klimacie i ochronie środowiska, „zielonym ładzie dla Polski”, tańszej i efektywnej gospodarce odpadami oraz ładowi w przestrzeni. W rozdziale poświęconym państwu i wspólnocie można przeczytać o propozycjach budowy „państwa dobrego prawa i prawdziwej sprawiedliwości”, Polsce, jako „liderze Europy", „polityce zagranicznej dla obywatelek i obywateli” oraz o obronności i bezpieczeństwie.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka