Zbigniew Ziobro. fot. Flickr
Zbigniew Ziobro. fot. Flickr

Ziobro wicepremierem, a może prezydentem? Padła jasna deklaracja

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

- Interesuje mnie skuteczność w działaniu, a nie funkcje – stwierdził Zbigniew Ziobro pytany w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o to, czy zostanie wicepremierem.

Szef Solidarnej Polski był też pytany przez gazetę, czy będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich.  - Nie. Nie mam takich planów - stwierdził.

Plany Zbigniewa Ziobry

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister stwierdził, że czekają nas teraz trzy lata bez wyborów, co jednak wcale nie oznacza, że polityka "wpadnie w letarg". Wprost przeciwnie, Ziobro podkreśla, że należy spodziewać się zdecydowanych działań obozu władzy.

Jak zaznaczył, teraz odbywa się "wojna kulturowa o naszą tożsamość, o naszą polską duszę". I choć nie będzie to łatwe, to jest jeszcze do wygrania - ocenia w wywiadzie dla "Rz". Dodaje: "Jednak tylko pod warunkiem, że nie prześpimy tego właśnie czasu i nie będziemy letni, jak kiedyś partie konserwatywne i chrześcijańskie w Europie Zachodniej".

Ziobro odnosząc się to tego, jaka będzie SP, podkreślił: "Nie zamierzamy się poddawać. Chcemy i będziemy się bić w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości. To z niej wyrasta bowiem polskość". Zaznaczył: "Ufamy, że przekonamy do tej wizji cały obóz Zjednoczonej Prawicy".

Ziobro pytany przez gazetę o repolonizację mediów i o to czy zmiany w nich nastąpią jeszcze w tym roku wskazał, że ma nadzieję, iż taka ustawa będzie procedowana. "W Polsce powinno być miejsce dla mediów wszystkich nurtów, ale potrzebna jest równowaga i bogactwo różnych punktów widzenia. Chcemy bronić demokracji, broniąc pluralizmu mediów" - stwierdza.

Jak wskazuje "Rz" jego formacja nie poprze kandydatury Zuzanny Radziszewskiej-Bluszcz na rzecznika praw obywatelskich. "W środowisku Zjednoczonej Prawicy jest wielu polityków, którzy mają predyspozycje do pełnienia tej funkcji, jak pan dr hab. Marcin Warchoł czy dr Marcin Romanowski" - podkreśla.

Na pytanie dziennika czy zostanie wicepremierem po rekonstrukcji rządu odpowiada: "Interesuje mnie skuteczność w działaniu, a nie funkcje". Uważa, że na stanowisko to powinien wrócić Jarosław Gowin, bo "taka jest wola partii, której przewodzi, a pozostali koalicjanci powinni to szanować".

Według niego Solidarna Polska nie stanie się częścią PiS. "Jesteśmy samodzielną partią, która jest częścią koalicji Zjednoczonej Prawicy. Chcemy w tej koalicji pozostać. Jeśli współpraca będzie się układać, to korzyścią dla wszystkich będzie start z jednej listy" - podkreśla pytany przez "Rz" czy będą samodzielne listy Solidarnej Polski w wyborach parlamentarnych 2023 r. 

Ziobro zapowiada wsparcie dla gmin "wolnych od LGBT"

Minister sprawiedliwości zapowiedział też podczas konferencji w siedzibie resortu wsparcie dla gmin, którym Komisja Europejska nie przekazała środków unijnych z przyczyn - w jego ocenie - ideologicznych. Zapowiedział też wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia stałego mechanizmu takiego wsparcia.

Komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała pod koniec lipca o odrzuceniu sześciu wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". W ich składanie, jak wskazała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBT" lub "praw rodzinnych".

KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (52)

Inne tematy w dziale Polityka