163 obserwujących
8723 notki
23040k odsłon
1956 odsłon

Wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak na kwarantannie

Jarosław Kaczyński swoje obowiązki będzie realizował z domu, fot. gov.pl
Jarosław Kaczyński swoje obowiązki będzie realizował z domu, fot. gov.pl
Wykop Skomentuj116

Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na autokwarantannę; prezes czuje się dobrze, będzie wykonywał swoje obowiązki zdalnie - poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Po raz kolejny na kwarantannie znajdzie się też szef MON Mariusz Błaszczak.

Jarosław Kaczyński na autokwarantannie

"Po informacji o kontakcie, w ramach obowiązków służbowych, z osobą zarażoną COVID-19, prezes PiS Jarosław Kaczyński - zgodnie z zaleceniami GIS - udaje się na autokwarantannę do czasu dalszych decyzji służb sanitarnych" - poinformował Fogiel.

Jak dodał, wicepremier, szef PiS czuje się dobrze, a swoje obowiązki "w miarę dostępnych możliwości będzie realizował z domu".

Kaczyński dowiedział się o kontakcie z osobą zakażoną w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. - Niezwłocznie po otrzymaniu informacji pan prezes udał się do domu, gdzie będzie oczekiwał na wytyczne służb sanitarnych - zapowiedział wicerzecznik PiS.

Według portalu wp.pl osobą zakażoną koronawirusem, z którą kontakt miał wicepremier miał być poseł PiS Michał Jach.

"Drodzy Przyjaciele i wszyscy znajomi. Z przykrością muszę Państwa poinformować, że test na koronawirusa potwierdził, że zostałem zakażony i choruję. Informację tę kieruję do osób, z którymi spotkałem się w ostatnim tygodniu (czyli od 12 października)" - napisał Jach na swoim koncie na Facebooku. Dodał, że czuje się dobrze.

Polityk PiS w niedzielę otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Prezes Kaczyński miał widzieć się z posłem Jachem w sobotę w Strachocinie w gminie Sanok. Tam uczestniczyli we mszy świętej na Bobolówce razem z biskupami, przedstawicielami rządu i politykami PiS z całej Polski. Wśród nich byli m.in. Marek Kuchciński, Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Andrzej Adamczyk, Joachim Brudziński, Marek Pęk i Mariusz Błaszczak, który również od poniedziałku udał się na kwarantannę.

Radosław Fogiel informację o kwarantannie szefa PiS zamieścił na Twitterze, co wywołało mnóstwo złośliwych komentarzy, na które zareagował rzecznik PiS.


Jarosław Kaczyński w poniedziałek miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Markowi Rosiakowi, zabitemu 10 lat temu działaczowi PiS. Wicepremier odwołał swoją obecność. Zamiast niego na mszy św. pojawili się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Mariusz Błaszczak na kwarantannie

Służby sanitarne skierowały też na kwarantannę szefa MON Mariusza Błaszczaka po tym, gdy w niedzielę stwierdzono koronawirusa u osoby, z którą miał kontakt.Na początku października szef MON również przebywał na kwarantannie, po tym, gdy miał kontakt z gen. Jarosławem Gromadzińskim, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Kwarantannę zakończył natomiast premier Mateusz Morawiecki. "Kochani, moja kwarantanna już się zakończyła, ze zdrowiem na szczęście wszystko w porządku, rodzina szczęśliwa, bo nareszcie się zobaczymy" - napisał szef rządu na portalu społecznościowym.

Jak dodał, wraca do pracy w normalnym trybie. Poinformował jednocześnie o niedzielnym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Ponad 300 tys. osób na kwarantannie

Obecnie na kwarantannie przebywa 304,5 tys. osób. Zgodnie z obecnymi zasadami kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono przebywającej na niej osobie test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może wcześniej zwolnić z kwarantanny

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jednym z rozwiązań usprawniających pracę w epidemii ma być również wprowadzenie, za zgodną pracodawcy i pracownika, możliwości świadczenia pracy zdalnie przez osoby przebywające na kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób. Zmarło 41 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w województwach małopolskim i mazowieckim. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. Zmarło 3614 chorych, wyzdrowiało 94 014 osób.

ja

Wykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka