164 obserwujących
9118 notek
24106k odsłon
  1288   0

Rząd nie opublikuje wyroku TK ws. aborcji? Dworczyk: Trwa pewna dyskusja, i dobrze

Trybunał Konstytucyjny. fot. Wikimedia
Trybunał Konstytucyjny. fot. Wikimedia

Minął termin publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów antyaborcyjnych. Co planuje rząd?

Trwa dyskusja nad propozycją prezydenta, dobrze dać sobie trochę czasu na dialog i wypracowanie nowego stanowiska - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o termin publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów antyaborcyjnych.

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt, który miałby dostosować tzw. ustawę antyaborcyjną do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który wywołał w kraju falę protestów. TK za niekonstytucyjny uznał przepis ustawy, który zezwala na usunięcie ciąży jeśli płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony. W myśl projektu prezydenta aborcja ma być dopuszczalna w przypadku tzw. wad letalnych. Zgodnie z informacją na stronie Rządowego Centrum Legislacji, orzeczenie TK powinno było zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada, ale tak się nie stało.

Dworczyk, pytany we wtorek w TVN24, kiedy zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział, że to zależy od Rządowego Centrum Legislacji.

Polityk zwrócił uwagę, że trwa dyskusja nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Dodał, że propozycje prezydenta "mają w jakiś sposób wyjść naprzeciw tej sytuacji, która powstała po ostatnim wyroku Trybunału".

Szef KPRM przyznał, że wyroki TK należy publikować. - Natomiast w tej chwili trwa pewna dyskusja i dobrze, żeby w tej sytuacji, która jest trudna dla wszystkich, która budzi bardzo dużo emocji, dać sobie trochę czasu na dialog i wypracowanie nowego stanowiska w tej sprawie - dodał Dworczyk.


Prezydent Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. To odpowiedź na wyrok TK, który wywołała falę protestów w całej Polsce. Propozycja, jak oświadczył Duda, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

KJ

Lubię to! Skomentuj121 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka