167 obserwujących
9588 notek
24863k odsłony
  1661   0

Kiedy zostanie opublikowany wyrok TK ws. aborcji? Tłumaczenia rządu

Prezes TK Julia Przyłębska. Fot. trybunal.gov.pl
Prezes TK Julia Przyłębska. Fot. trybunal.gov.pl

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać opublikowany niezwłocznie, po wydaniu uzasadnienia - głosi stanowisko rządu Mateusza Morawieckiego. 

Od 22 października opinia publiczna czeka na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego w Dzienniku Ustaw. Gdy to nastąpi, zniknie przesłanka zezwalająca na usunięcie płodu w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Była ona jedną z trzech - oprócz gwałtu i zagrożenia życia matki - zagwarantowanych w kompromisie polityczno-kościelnym z 1993 roku. 

Po orzeczeniu TK nastąpiła fala protestów z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet na czele. Skala manifestacji z przełomu października i listopada zaskoczyła rządzących, którzy wciąż pracują nad rozwiązaniami dla rodzin wychowujących niepełnosprawne i chore dzieci. Prezydent Andrzej Duda jest natomiast zwolennikiem pozostawienia wyboru kobiecie, gdy nie istnieje szansa na uratowanie życia dziecka tuż po urodzeniu. Jego projekt trafił do pierwszego czytania w komisji sejmowej. 

Dlaczego Rada Ministrów zwleka z opublikowaniem wyroku trybunału? - Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii - wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu, przedstawiając przyjęte we wtorek stanowisko gabinetu Mateusza Morawieckiego.

- Po ogłoszeniu orzeczenia doszło do licznych protestów oraz innych form publicznego wyrażania opinii wielu grup obywateli. W stanie epidemii oraz globalnych problemów z masowym rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, na ulicach polskich miast dochodzi do szeregu bezprawnych zgromadzeń publicznych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi - przypomniało CIR. 

Według rządu, obecna sytuacja jest spowodowana "stanem wyższej konieczności" i dlatego wciąż nie nastąpiła publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji. Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą - oceniło CIR. 

- Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia. Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia w "Monitorze Polskim" - dodano w komunikacie.

Zdaniem ekspertów CIR, Trybunał Konstytucyjny dał czas rządzącym na doprecyzowanie przepisów prawa, by zmniejszyć obawy obywateli. 

GW

Lubię to! Skomentuj141 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka