Zmarła Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL

Jolanta Fedak, fot. Twitter/PSL
Jolanta Fedak, fot. Twitter/PSL

Nie żyje Jolanta Fedak, posłanka PSL, była minister pracy i polityki społecznej w latach 2007-11. O jej śmierci poinformował lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. "Nie tak się umawialiśmy, Jolu; odeszłaś za wcześnie" - napisał szef PSL. Miała 60 lat. Zmagała się z chorobą nowotworową.

"Bardzo smutne wiadomości na koniec tego smutnego roku. Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej. Nie tak się umawialiśmy Jolu. Rok temu zdobyłaś upragniony mandat poselski, następna wygrana miała być z rakiem. Odeszłaś za wcześnie. Będzie Cię nam brakowało" - napisał na Twitterze Kosiniak-Kamysz.Zmarłą Jolantę Fedak pożegnała również Elżbieta Rafalska, była szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. "Dzisiaj zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i poseł. Długo i dzielnie walczyła z chorobą. W polityce twarda i konsekwentna. W życiu otwarta i życzliwa. Jednak niedoceniona. Mam dla niej wiele szacunku i uznania, żal... Jolu, spoczywaj w pokoju. Wieczny odpoczynek..." - napisała na Twitterze.Rzecznik PiS Anita Czerwińska napisała: "Z żalem i smutkiem żegnamy Panią Poseł Jolantę Fedak. Składamy wyrazy współczucia. R.I.P".

Były premier Donald Tusk napisał z kolei: "Jolanta Fedak - świetna Pani Minister, z charakterem, sercem i wiedzą, odważna i lojalna. Będzie nam Ciebie Jolu bardzo brakowało". "Nie spóźnij się, Nowy Roku. Tego starego mamy wszyscy serdecznie dosyć" - dodał w kolejnym wpisie.

 Prywatnie niezwykle ciepła i dobra osoba - wspomina ją Piotr Zgorzelski z PSL.

Kondolencje złożyli także inni politycy.


Jolanta Fedak była posłem obecnej kadencji wybranym z listy PSL, członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa, a wcześniej jednym z wiceprezesów NKW (2005-12). W rządzie Donalda Tuska była ministrem pracy w latach 2007-11.

Posłanka urodziła się 21 września 1960 r. w Łazach koło Żar (Lubuskie). Z wykształcenia była politologiem, ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Skończyła też studia podyplomowe z administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Szczecińskim.

Na początku lat 90. związała się z Polskim Stronnictwem Ludowym. Przez kilka lat kierowała biurem PSL w Zielonej Górze i była bliską współpracownicą b. marszałka Sejmu Józefa Zycha. Od 2008 Fedak była szefową lubuskiego PSL.

W 1998 roku została wicemarszałkiem woj. lubuskiego. Za rządów koalicji SLD-PSL w latach 2001-03 była wicewojewodą lubuskim. Po rozpadzie ówczesnej koalicji została sekretarzem urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim. W latach 2015-17 była prezesem Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

ja

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka