164 obserwujących
9154 notki
24163k odsłony
  3361   3

Karykatura Kaczyńskiego znów na niemieckiej paradzie. Konsulat w Kolonii protestuje

Platforma z polskim akcentem, fot.  	PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Platforma z polskim akcentem, fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu platformy karnawałowej, którą pokazano w Duesseldorfie w ramach obchodów tzw. Rosenmontag.

"Karnawałowcy z Duesseldorfu odwołali wszystkie wydarzenia z powodu pandemii koronowej - ale nie mogli obejść się bez swoich słynnych platform z mottem politycznym - pisze portal RP.ONLINE. - W hali budowy wagonów w dzielnicy Bilk zaprezentowano osiem motywów".

Na platformach umieszczono duże karykatury postaci, przeważnie polityków. Znalazło się miejsce na pożegnanie z Angelą Merkel i ewentualne wejście do urzędu kanclerskiego Armina Lascheta. Był też prezydent Rosji Putin jako pozorny zwycięzca w walce ze swoim krytykiem Aleksiejem Nawalnym; był nagi, pieczony na ruszcie Donald Trump.

Nie zabrakło kontekstu polskiego. Na jednej z platform umieszczono postać leżącej kobiety z napisem "Prawo aborcyjne". Siedzi na niej okrakiem postać przypominająca prezesa PiS, która krzyżem wbija leżącej kobiecie w pierś kołek. Portal RP.ONLINE zamieszcza zdjęcie, pod którym widnieje podpis: "Ta platforma zajmuje się zaostrzonym prawem aborcyjnym w Polsce: lider rządzącej partii PiS, Jarosław Kaczyński".

W związku z tym Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu. "Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie" - czytamy w oświadczeniu.

W 2019 roku w Dusseldorfie uśmiechnięta karykatura prezesa PiS przywiązywała do krzyża kobietę symbolizującą liberalną Polskę. Postać ma zakneblowane usta. Prezes PiS też we wcześniejszych latach generałem w czarnych okularach, depczącym po głowie postaci pobitej kobiety uosabiającej Polskę. Obok  stało różowe radio z napisem "Radio Maryja". Był też towarzyszem premiera Węgier Viktora Orbana. Obaj dzierżyli sierp i młot z napisami "dyktatura" i "prawica". W 2018 roku polski rząd został przedstawiony jako pies-buldog, który zjada demokrację i wydala dyktaturę.

Rosenmontag to ostatni poniedziałek karnawału przypadający przed środą popielcową, kulminacyjny punkt niemieckiego karnawału. W Rosenmontag odbywają się zazwyczaj przyciągające tłumy uczestników parady karnawałowe. W tym roku zostały odwołane, ale pokaz platform z figurami polityków się odbył.

ja

Lubię to! Skomentuj182 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka