164 obserwujących
9498 notek
24719k odsłon
  1056   0

Dodatkowe restrykcje obejmą kolejne województwo. Będą kontrole w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia zapowiedział  kontrolę dostępności łóżek covidowych w szpitalach. Mają w tym pomagać żołnierze. Obok warmińsko-mazurskiego również województwo pomorskie zostanie objęte dodatkowymi obostrzeniami. Adam Niedzielski zdecydował się również na ukrócenie teleporad lekarskich.

Mutacje wirusa w regionach

Od kolejnej soboty w województwie pomorskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte m.in. kina i baseny. Od 13 do 20 marca nauka w trybie hybrydowym.

- Zamknięte będą hotele, zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, muzea, galerie sztuki - to wszystko obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych, które były do tej pory dopuszczone - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do 20 marca przedłużone zostają również obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim. Zmiana dotyczy nauki zdalnej w klasach I-III.  Wprowadzony tu zostanie model hybrydowy, podobnie jak w woj. pomorskim. Podkreślił, że "głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie trybu zdalnego nauczania w klasach 1-3 jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli", które do 13 lub 14 marca ma być "praktycznie zakończone".

W pozostałych regionach obecne obostrzenia przedłużone zostają do 28 marca, ale w cyklu tygodniowym będą przedstawiane ewentualne decyzje ws regulacji w poszczególnych województwach.

Woj. warmińsko-mazurskie i woj. pomorskie to regiony najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19. Zdaniem ministra zdrowia przyczyną zwiększonej zachorowalności w tych regionach są nowe warianty koronawirusa.Podkreślił, że w regionach dotkniętych najwyższą liczbą zachorowań mamy do czynienia z jeszcze większym udziałem mutacji brytyjskiej.

Sytuacja w szpitalnictwie

- Mamy do czynienia obecnie z dynamicznym przyrostem dziennych zachorowań, wzrostem zleceń na badania diagnostyczne, co przekłada się na coraz większe obłożenie szpitali – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, oceniając bieżącą sytuację epidemiczną.

W piątek MZ poinformowało o zdiagnozowaniu 15 829 nowych chorych, czyli – jak wyliczył – jest to o 4,2 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Z tygodnia na tydzień liczba dziennych zachorowań przyrasta o jedną trzecią.

Minister zauważył też, że oprócz wzrostu liczby osób poddających się testom oraz tych, którym wychodzi wynik dodatni, "obserwujemy bardzo dynamiczny przyrost obłożenia łóżek szpitalnych". - W ostatnim tygodniu przyrost ten przekroczył wartość 2 tys., czyli w ciągu tygodnia netto mamy przyrost o 2 tys. osób hospitalizowanych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił prezesowi NFZ kontrolę dot. dostępności łóżek w szpitalach i zwrócił się do MON o pomoc w realizacji tego zadania. Jak podkreślił, konieczne jest stałe powiększanie liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Będą zatem na bieżąco weryfikowane deklaracje o dostępności łóżek covidowych przez poszczególne szpitale. Ma się tym zająć NFZ.

- Zwróciłem się też do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w realizacji tego zadania, żeby te informacje były aktualizowane co trzy godziny. Wracamy do rozwiązania, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspomagali w pracy administracyjnej – podkreślił minister.

Kolejny krok to sprawdzanie zaopatrzenia szpitali w te produkty, które były deficytowe w trakcie drugiej fali zakażeń. Chodzi o zaopatrzenie w lek remdesivir i zaopatrzenie szpitali w tlen.

Powraca też rozwiązanie w postaci szpitali tymczasowych. - W pierwszej kolejności tym razem będziemy otwierali, czy przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe. To bardzo ważna zmiana jakościowa" – powiedział szef MZ.

Minister ocenił, że decyzja o przygotowaniu szpitali tymczasowych, była "mądra i strategiczna, która pozwala w sytuacji kryzysowej zachowywać i zarządzać dostępnością łóżek w taki sposób przewidywalny i zorganizowany".

Ograniczenie teleporad

Szef resortu zdrowia zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad. Jeszcze dziś podpisze rozporządzenie w tej sprawie. 

- Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem, to również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego i zdecydowałem się ograniczyć możliwość stosowania teleporad – poinformował minister.

Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. - Nowe regulacje, które przygotowaliśmy przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia – wskazał.

Minister poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił – dotyczące pierwszych wizyt. Wprowadzony ma być też warunek – dodał – że na wyraźne życzenie pacjenta "ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć".

Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu.

ja

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości