169 obserwujących
9928 notek
25431k odsłon
  605   0

Czarnek: Nikt nie myśli o likwidacji PAN-u, to bzdury

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Fot. RMF FM
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Fot. RMF FM

Minister edukacji Przemysław Czarnek przeciął spekulacje, jakoby resort zamierzał zlikwidować Polską Akademię Nauk. 

Czy Międzynarodowa Akademia Kopernikańska ma zastąpić Polską Akademią Nauk? Takie pytanie od Roberta Mazurka w RMF FM usłyszał Czarnek. 

- To jest jakiś absurd. Nie wiem, z czego on w ogóle wynika, gdzie to wyczytali panowie z PAN-u, zwłaszcza pan prezes Duszyński – odpowiedział minister.

Według niego, "PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce". - Trzeba spowodować, żeby służyła jeszcze lepiej, żeby ten potencjał, który w PAN-ie jest rzeczywiście, był jeszcze bardziej uwalniany - powiedział Czarnek.

- Nikt nigdy nie myślał i nie będzie myślał, a przynajmniej dopóki ja jestem ministrem edukacji i nauki, w naszym ministerstwie o tym, żeby likwidować Polską Akademię Nauk - zapewnił minister.

Na pytanie, kiedy projekt ten lub inny o programach kopernikańskich, o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej zostanie przyjęty przez ministerstwo edukacji i nauki, Czarnek odparł: - Zakładamy, że zarówno projekt dotyczący Narodowego Programu Kopernikańskiego, jak i projekt dotyczący reformy PAN, bo takie też są analizowane w naszym ministerstwie, będą gotowe na jesieni tego roku - obiecał. 

 "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika planuje w 2023 r. uruchomić Narodowy Program Kopernikański. Ma on spowodować, że polskie instytucje naukowe dogonią światową czołówkę. Jego realizacją zajmie się nowa placówka: Międzynarodowa Akademia Kopernikańska. Powstanie akademii będzie nadzorował premier Mateusz Morawiecki. 

GW

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo