168 obserwujących
9812 notek
25229k odsłon
  1964   0

Budka apeluje do Gowina w sprawie RPO. „Potrzebna opcja zero”. Odpowiedź Porozumienia

Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Lider PO Borys Budka zwrócił się w czwartek z apelem do wicepremiera Jarosława Gowina, by wraz z opozycją poszukał wspólnego kandydata na RPO, którego mógłby wybrać Sejm.

Panie premierze, dzisiaj jest ten czas, żeby stanąć po stronie obywateli - zwrócił się Budka do lidera Porozumienia.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją. Jak podkreślił TK, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

Budka ocenił na konferencji prasowej, że czwartkowy wyrok TK został wydany „na polityczne zamówienie" i pokazuje, że w Polsce Trybunał Konstytucyjny "istnieje tylko z nazwy”. – Jest de facto atrapą, która służy rządzącym do eliminowania przepisów dających niezależnym instytucjom ostoję w obowiązującym prawie – stwierdził szef Platformy.

Zwrócił uwagę, że czwartkowe orzeczenie TK ogłosił sędzia Stanisław Piotrowicz, który - jak przypomniał - był prokuratorem w stanie wojennym. – To pokazuje, że nie ma innej opcji aniżeli opcja zero w sądzie konstytucyjnym. Po wyborach należy zbudować sądownictwo w Polsce od nowa, gwarantując przestrzeganie polskiej konstytucji, prawa europejskiego i elementarnych, obywatelskich praw –zaznaczył Budka.

Według niego nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich powinna zostać osoba niezależna od władzy, która da gwarancję przestrzegania konstytucji i zawartych w niej praw obywatelskich. – Dlatego z tego miejsca wzywam tych wszystkich, którzy dzisiaj po stronie Zjednoczonej Prawicy będą krytykować to pseudo orzeczenie, byśmy wspólnie znaleźli kandydata, który przejdzie w Sejmie – oświadczył Budka.

Jak dodał, słowa te kieruje do wicepremiera, prezesa Porozumienia, Jarosława Gowina, którego posłowie - jak przypomniał - zgłaszali już wątpliwości do rozstrzygnięcia TK. – Tak, panie premierze, dzisiaj jest ten czas, żeby stanąć po stronie obywateli, by znaleźć takiego kandydata, który uzyska większość głosów w Sejmie. Pan ma do tego wystarczającą liczbę posłów i należy to wspólnie zrobić – zaapelował Budka.

Porozumienie: Zjednoczona Prawica ma kandydata na RPO

Zjednoczona Prawica ma swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - Bartłomieja Wróblewskiego, którego popiera Porozumienie - poinformował zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek, odnosząc się do apelu lidera PO Borysa Budki ws. rozmów z Porozumieniem o wspólnym kandydacie.

Strzeżek wykluczył, jakoby były planowane rozmowy lidera Porozumienia Jarosława Gowina z szefem PO Borysem Budką w sprawie wspólnego kandydata na urząd RPO.

„PiSane na polityczne zamówienie”

Szef PO Borys Budka skomentował orzeczenie TK na Twitterze: „PiSane na polityczne zamówienie dzisiejsze »orzeczenie« trybunału Przyłębskiej ws. #RPO jest ostatecznym dowodem na konieczność opcji zero i zbudowanie od podstaw niezależnego sądu konstytucyjnego. To będzie jedno z najpilniejszych zadań po wyborach dla całej dzisiejszej opozycji”.


Czerwińska odnosząc się do wpisu Budki powiedziała PAP: „Platforma cały czas nie doczytała konstytucji. Pomimo tego, że wzięła konstytucję na sztandary, to nie jest w stanie zdobyć się na szacunek do ustawy zasadniczej. Nie czyta, nie zna, nie szanuje konstytucji. Uporczywie ją kontestuje”.

– Jedyne co Platforma ma do zaproponowania, to działania anarchizujące państwo, destabilizujące ład prawny oraz ład konstytucyjny – oceniła rzeczniczka PiS.

Czwartkowe postępowanie w TK zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r.

Parlament trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać jego następcę. W czwartek ma podjąć kolejna próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami na to stanowisko są: poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, zgłoszony przez kluby KO i Koalicji Polskiej prawnik, prof. Sławomir Patyra oraz zaproponowany przez Lewicę działacz społeczny Piotr Ikonowicz.

KW

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka