169 obserwujących
9883 notki
25343k odsłony
  260   0

Co dalej z maturami? Minister Czarnek podał szczegóły

Minister edukacji Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister edukacji Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Piotr Nowak

Egzaminy maturalny i ósmoklasisty rozpoczną się bez zmian. Ministerstwo Edukacji nie uważa, by testowanie uczniów przed testami było zasadne.

Od 4 do 20 maja odbędzie się egzamin maturalny, natomiast od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. - Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - poinformował na konferencji prasowej minister Przemysław Czarnek.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony na podstawie wymagań dla uczniów z grudnia 2020 r. - Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020 roku - zapowiedział Czarnek. Zaplanowaną nowością będzie mniejsza liczba zadań otwartych niż dotychczas.

- Egzaminy obowiązkowe to tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna przeznaczona tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby - poinformował minister edukacji. 


Rząd nie ma w planach testowania uczniów i nauczycieli przed egzaminami. Zdaniem szefa resortu edukacji, taki scenariusz mógłby wywołać stres u wielu zdających. - Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami. Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów. Wystarczą obostrzenia sanitarne - odpowiedział Czarnek.


Jak dodał, "reżim sanitarny, który był stosowany również na egzaminach próbnych", wystarczy do tego, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestników egzaminów maturalnych i egzaminu ósmoklasisty". 

Wiadomo też, jakie będą wymagania na maturach w kolejnych dwóch latach. - Matura w 2022 r., tak jak w tym roku, odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych i bez egzaminu ustnego, ale będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - ogłosił Czarnek. 

- Matura w 2023 r. zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 roku, bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego - wyjaśnił. 

Zobacz: Rząd znosi część obostrzeń w kilku województwach 


GW

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo