Dziś Światowy Dzień Ziemi 2021. Ekologiczne akcje w Polsce

Światowy Dzień Ziemi przypada co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących ekologię. A jak sami możemy zadbać o naszą planetę?

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

Działania wpisują się też w dyrektywę UE w sprawie odnawialnych źródeł energii. Kraje zobowiązały się do zwiększenia wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ramach Europejskiego Nowego Ładu.

Światowy Dzień Ziemi – historia

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell).

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

Ekologiczne akcje Dnia Ziemi  w Polsce podczas pandemii

Światowy Dzień Ziemi 2021 odbędzie się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Światowy Dzień Ziemi 2021 zostanie uczczony głównie za pośrednictwem Internetu ze względu na pandemię koronawirusa. Zaplanowano szereg konferencji, wykładów, gier oraz konkursów dotyczących ochrony środowiska.

Można wziąć udział, np. w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej, które 22 kwietnia organizuje online Klimatyczny Dzień Ziemi 2021. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać techniki tworzenia użytecznych przedmiotów ze starych materiałów oraz posłuchać o życiu zgodnie z zasadami „zero waste”.

Można też skorzystać podczas Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston organizowanego przez firmę Abrys i objętego honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Bezpłatne wydarzenie podzielono na części przeznaczone dla dzieci i dorosłych.

Jak dbać o naszą planetę?

Oto, co możesz zrobić, aby zadbać o naszą planetę:

 • Gaś światło, nie zużywaj energii elektrycznej niepotrzebnie.
 • Zamiast jeździć samochodem, korzystaj z komunikacji miejskiej.
 • Zawsze wyłączaj przycisk czuwania -tzw.stand-by w telewizorze.
 • Wyjmuj ładowarkę do telefonu i inne z gniazdka od razu po naładowaniu baterii.
 • Wymień tradycyjne żarówki na LED.
 • Decyduj się na nowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebujesz.
 • Jedz mniej mięsa. Metan to jeden z głównych gazów cieplarnianych trafiający do atmosfery m.in. w wyniku hodowli bydła.
 • Oszczędzaj wodę.
 • Segreguj śmieci.
 • Kupuj papier toaletowy, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe oraz artykuły papiernicze (np. zeszyty) wykonane z papieru z makulatury.
 • Na zakupy zabieraj torbę wielokrotnego użytku.
 • Naprawiaj przedmioty zamiast kupować nowe.
 • Nie kupuj ubrań i biżuterii wykonanych z elementów zwierząt, np. futra z norek.

KJLubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości