Żona polityka PiS w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Krzysztof Sobolewski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Sobolewski, fot. PAP/Radek Pietruszka

Żona szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego - Sylwia Beata Sobolewska zasiada w trzech radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wcześniej była pracownicą Inspekcji Handlowej. Zaczęła awansować po tym, jak PiS objęło władzę w 2015 r.

Sylwia Beata Sobolewska  pełni funkcje radach nadzorczych spółek Orlen Paliwa, Anwil (Grupa Orlen) i Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność, wcześniej zasiadała także w dwóch innych radach nadzorczych.

Najpierw pracowała w Inspekcji Handlowej w Szczecinie, a po tym jak związała się z posłem PiS awansowała na inspektora wojewódzkiego. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość jej kariera nabrała tempa.

Krzysztof Sobolewski pytany w RMF o karierę swojej żony twierdzi, że jest ona "osobą prywatną, ambitną i niezależną. W Inspekcji Handlowej pracowała ponad 13 lat. - Doświadczenia i kompetencje zdobyte wykorzystuje tam, gdzie może, a że jest osobą niezależną i ambitną, więc wykorzystuje tam, gdzie te kompetencje mogą się przydać - oświadczył polityk PiS.

Na pytanie, czy pomagał małżonce w znalezieniu pracy oświadczył: - Nie miałem udziału w tym, ani w poszukiwaniu, ani w znalezieniu tej pracy. Jak twierdzi, "jako mąż niezależnej, ambitnej kobiety czasami dowiaduję się na końcu".

- To, że znam Daniela Obajtka, nie ma nic wspólnego z tym, gdzie pracuje moje żona - zapewnia pytany o posadę żony w PKN ORLEN.

Na uwagę, że to nie pierwszy taki przypadek, kiedy ktoś z rodziny polityka PiS dostaje intratne stanowisko w państwowej spółce, Sobolewski powiedział "Przypadki chodzą po ludziach".

Przypomnijmy, Emilia Hermaszewska, żona europosła Ryszarda Czarneckiego, od 2016 roku zasiada w dwóch radach nadzorczych: w Armaturze Kraków, która należy do Grupy PZU oraz należącej do grupy PGE firmy Elmen. Marcin Przyłębski, syn szefowej Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, najpierw był dyrektorem w PKO SA, potem awansował na kierownicze stanowisko w PZU, Patrycja Kotecka, żona ministra Zbigniewa Ziobry, była dziennikarką, a obecnie pełni funkcję dyrektorki marketingu LINK4.

ja

Lubię to! Skomentuj162 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka