Zmasowany ogień Izraela w Strefie Gazy. Celem obiekty Hamasu

Strefa Gazy w ogniu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Strefa Gazy w ogniu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
W nocnych nalotach na Strefę Gazy Izrael zniszczył wyrzutnie skierowanych na Tel Awiw rakiet.

Izraelska armia poinformowała we wtorek rano, że w nocnych nalotach na Strefę Gazy zniszczyła 15 km tuneli używanych do celów militarnych przez palestyńską radykalną organizację Hamas oraz wyrzutnie skierowanych na Tel Awiw rakiet. Odnotowano także wystrzelenie 90 rakiet ze Strefy Gazy na Izrael.Hamas oraz wyrzutnie skierowanych na Tel Awiw rakiet. Odnotowano także wystrzelenie 90 rakiet ze Strefy Gazy na Izrael.

Izrael niszczy tunele Hamasu

Był to już czwarty atak wymierzony w rozległą sieć zbudowanych w palestyńskiej enklawie tuneli i bunkrów - przekazał rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) Hidai Zilberman. W sumie Izrael zniszczył 100 km tuneli.

Podczas nalotów w nocy z poniedziałku na wtorek siły izraelskie zniszczyły także co najmniej 10 wyrzutni rakietowych, w tym sześć dalekiego zasięgu, które były wycelowane w Tel Awiw - dodał Zilberman.

Wcześniej władze Strefy Gazy informowały, że podczas nocnych nalotów Izraela zniszczono jedną z tamtejszych klinik, w której mieściło się jedyne w enklawie laboratorium przeprowadzające badania na obecność koronawirusa.

Rzecznik IDF przekazał także, że od 10 maja, kiedy rozpoczęły się izraelskie naloty na Strefę Gazy, zabito tam ponad 150 członków ekstremistycznych organizacji. Ponad 120 z nich było członkami Hamasu, a ponad 25 - Islamskiego Dżihadu.

Ofiary konfliktu

Według najnowszego bilansu ofiar, w izraelskich nalotach zginęło w Strefie Gazy 212 osób, w tym 61 dzieci. W atakach rakietowych prowadzonych z Gazy zginęło zaś w Izraelu 10 osób, w tym dwoje dzieci.

Izraelskie wojsko przekazało, że ostatniej nocy ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela kolejne 90 rakiet. Około 20 z nich nie zdołało dolecieć na terytorium Izraela, a kilkadziesiąt zostało przechwyconych przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Nie przekazano, by w tych atakach ktokolwiek ucierpiał.

Zilberman powiedział również w wywiadzie dla radia wojskowego, że "IDF nie rozmawia o zawieszeniu broni", a armii wydano rozkaz kontynuowania walk przez następną dobę.

Wzajemny ostrzał prowadzony przez siły Hamasu i wojska Izraela był kontynuowany we wtorek rano, bez widocznych oznak jego osłabienia, mimo coraz większych wysiłków światowej dyplomacji zmierzających do przerwania tych działań - komentuje agencja Reutera.

Biden chce zawieszenia broni

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wyraził poparcie dla zawieszenia broni. Działania dyplomatyczne zintensyfikowali również negocjatorzy Egiptu i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jednak Netanjahu wielokrotnie zapowiadał, że ataki wymierzone w bojowników Hamasu i innych radykalnych organizacji będą kontynuowane.

W odpowiedzi na intensywne naloty Izraela rzecznik Hamasu Abu Ubaida ogłosił w poniedziałek wieczorem kontynuowanie rakietowego ostrzału państwa żydowskiego, w tym wznowienie ataków na Tel Awiw.

KW

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka