Białoruś zmusiła samolot Ryanair do lądowania w Mińsku. Na pokładzie wróg Łukaszenki

Samolot linii Ryanair sprowadzony do lądowania w Mińsku. Fot. Biełsat
Samolot linii Ryanair sprowadzony do lądowania w Mińsku. Fot. Biełsat
Na lotnisku w Mińsku musiał lądować samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Doprowadzili do tego piloci białoruskich myśliwców. Po akcji zatrzymany został jeden z pasażerów - opozycjonista Raman Pratasiewicz.

O incydencie w Mińsku poinformował Onliner.by. Na tamtejszym lotnisku musiał lądować awaryjnie samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Zamieszanie spowodowała informacja o bombie na pokładzie maszyny, jednak to doniesienie się nie potwierdziło. Okazało się, że na samolotem podróżował m.in. opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, przeciwnik rządów Alaksandra Łukaszenki. Doszło do jego zatrzymania. 

Zatrzymanie Pratasiewicza 

Sprawę skomentował w Telegramie Puł Pierwogo. Z jego relacji wynika, że „na polecenie głównodowodzącego” do samolotu poderwano myśliwiec Mig-29.

- Pojawiła się informacja o bombie w samolocie. I chociaż ze screenshotu trasy samolotu widać, że był on już prawie przy granicy, zwrócił się on do Mińska, żeby tam go przyjęto”– pisze Puł Pierwogo.

- Łukaszenka dał bezdyskusyjny rozkaz: samolot ma zawrócić i zostać przyjęty. W tej sytuacji najważniejsze to bezpieczeństwo i życie ludzi - dodano. Zaznaczono przy tym z ironią, że „dyktator na coś się przydał”. - Niezależnie od sytuacji politycznie Białoruś nie należy do tych, którzy odmówią pomocy w trudnej sytuacji (czego nie można powiedzieć o sąsiadach z Zachodu). Zwłaszcza gdy chodzi o życie ludzi - wskazano. Według kanału „Białoruś obroniła Europę”.

Pratasiewicz był jednym z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba zostały przez władze uznane za ekstremistyczne, a ich autorzy są poszukiwani przez organy ścigania - podkreśla "Nasza Niwa". Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej i umieszczony na liście osób "zaangażowanych w działalność terrorystyczną".

Zatrzymanie opozycjonisty skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.

- Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych – czytamy w niedzielę na kanale Cichanouskiej w Telegramie.

Jej zdaniem "reżim naraził bezpieczeństwo pasażerów samolotu oraz całego lotnictwa cywilnego, by rozprawić się z człowiekiem, który był redaktorem największych niezależnych kanałów w Telegramie". - Tylko za to został on uznany za terrorystę i może mu na Białorusi grozić kara śmierci - oceniła. 

Komentarze po incydencie w Mińsku

Szefowa telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska przypomniała, że Pratasiewiczowi grozi teraz kara śmierci.

- Łukaszenkowskie służby porwały samolot Ryanair którym z Aten do Wilna leciał Roman Protasiewicz były współredaktor kanału NEXTA. Samolot został awaryjnie posadzony w Mińsku, a na lotnisku tam aresztowano Protasiewicza. Grozi mu do kary śmierci włącznie - ostrrzega dziennikarka. 

- Niesamowita historia, która powinna być nagłośniona. Białoruś przy pomocy myśliwców Mig-29 zmusiła rejsowy samolot Ryanair (Ateny-Wilno) do wylądowania w Mińsku. Aresztowano jednego z pasażerów, którym był dziennikarz Roman Prorasevich. Na Białorusi grozi mu kara śmierci - opisał Adam Więckowski, ekspert ds. terroryzmu. 

GW

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka