Jan Pospieszalski - to koniec jego programu w TVP?
Jan Pospieszalski - to koniec jego programu w TVP?

Pospieszalski nie wrócił na antenę TVP. "Jesteśmy bez środków do życia"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 132
Program "Warto Rozmawiać" nie jest już emitowany przez TVP. Wszystko za sprawą krytyki obostrzeń w audycji. Jan Pospieszalski nie ukrywa rozczarowania i twierdzi, że to nie koniec "dociekań" wokół tematu koronawirusa.

Konflikt między Telewizją Polską a zespołem "Warto Rozmawiać" trwa od połowy kwietnia, gdy zdecydowano o zdjęciu programu tuż przed nagraniem. Z relacji gospodarza Jana Pospieszalskiego wynikało, że dowiedział się o decyzji władz TVP tuż przed wejściem do studia. Ostatecznie udało się nagrać odcinek, ale później go już nie wyemitowano. 

- Pandemia powoli się kończy, jednak redakcja "Warto Rozmawiać" nadal pozostaje na kwarantannie. Już drugi miesiąc jesteśmy poza anteną telewizji. Redakcja jest bez pracy. Pięcioosobowy zespół, z którym pracuję, został pozbawiony środków do życia. To nie zwalnia nas z dalszego dociekania - powiedział dziennikarz w rozmowie z Radiem Wnet. 

Zobacz:

Zamieszanie wokół "Warto Rozmawiać". Interwencja posłanki PiS, przeniesiona transmisja

Pospieszalski naruszył zasady etyki? TVP zastanawia się, co dalej z "Warto Rozmawiać"

Pospieszalski bronił też lekarzy, którzy są w mniejszości i nie zgadzają się na skupienie całej uwagi środowiska medyków na koronawirusie. - Lekarze, którzy zgłaszali do nas swoje wątpliwości, są wzywani na przesłuchania przez Naczelną Izbę Lekarską. Już sam tryb wezwania ma znamiona dyscyplinarne - ocenił.

Dodał też, że zgadza się z osobami odrzucającymi szczepionki, którzy ostrzegają przed "eksperymentami medycznymi" na ludziach. - Sam koncern Pfizer przyznaje, że osoby, które przyjęły preparat, będą obserwowane przez dwa lata - powiedział Radiu Wnet. 

Wszystko wskazuje na to, że popularnego konserwatywnego publicysty nie zobaczymy już na antenach Telewizji Polskiej. Pospieszalski gościł za to w telewizji wRealu24, gdzie prezentowane są treści skrajnie prawicowe, jak również antysemickie. Przedstawiciele kanału internetowego popierali akcję #OtwieraMY i wzywali przedsiębiorców do odmrożenia swoich firm mimo obostrzeń. 


Pospieszalski kontra TVP. Geneza konfliktu

Kłopoty dziennikarza rozpoczęły się, gdy do jednej z audycji publicystycznych zaprosił m.in. dr Pawła Basiukiewicza, negującego sens lockdownu i kwarantanny w czasie pandemii. Kardiolog jest krytykowany przez wielu lekarzy za stwierdzenia i aktywność na Twitterze od wybuchu pandemii.

Wśród gości ostatniego programu "Warto Rozmawiać" (12 kwietnia) byli dr Zbigniew Hałat, epidemiolog i były wiceminister zdrowia, dr Zbigniew Martyka - ordynator oddz. zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, mec. Piotr Schramm, publicysta Tomasz Wróblewski, prof. Ryszard Rutkowski, alergolog. Wszyscy podważali sposobność walki rządu z pandemią i podstawę prawną, na której opierają się obostrzenia.

"Warto Rozmawiać" ostro krytykowała potem posłanka Joanna Lichocka, która uznała stwierdzenia Pospieszalskiego za niedopuszczalne i groźne dla społeczeństwa. Program napiętnowała również Komisja Etyki TVP, zaznaczając, że "zostały naruszone „Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej”.  

Przeczytaj:

Sąd Apelacyjny: Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu; może wyjść pod jednym warunkiem

Andrzej Piaseczny zdradził powody coming outu. Szczere wyznanie o partnerze i ślubie

Rubik, Holland, Tokarczuk twarzami fundacji, która ma walczyć o prawa LGBT+ w Polsce


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura