Debata w TVN24. fot. Facebook/Konrad Fijołek
Debata w TVN24. fot. Facebook/Konrad Fijołek

Wybory w Rzeszowie. Kampania na finiszu. Kandydaci starli się w drugiej debacie

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
O stanowisko prezydenta Rzeszowa ubiegają się: Ewa Leniart, Marcin Warchoł, Konrad Fijołek oraz Grzegorz Braun. Wszyscy wzięli udział w debacie wyborczej zorganizowanej w TVN24.

Do wyborów prezydenckich w Rzeszowie został już tylko tydzień. Kampania wyborcza jest już na finiszu. Na antenie TVN24 kandydaci startujący w wyborach na prezydenta Rzeszowa odpowiadali na pytania zdalnie. Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się 13 czerwca.


Wybory w Rzeszowie. Kandydaci

O urząd prezydenta Rzeszowa stara się dwójka kandydatów ze Zjednoczonej Prawicy. Ewa Leniart jest wspierana przez Prawo i Sprawiedliwość, natomiast Marcin Warchoł to kandydat Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro oraz Porozumienia Jarosława Gowina. Włodarzem Rzeszowa chce być również Konrad Fijołek popierany przez Platformę Obywatelską, Lewicę, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Ruch Polska 2050. Czwartym kandydatem jest Grzegorz Braun z Konfederacji.

Kandydaci o szczepieniach na COVID-19

Jedno z pytań, które padło podczas debaty dotyczyło tego, jak kandydaci chcą zachęcić rzeszowian do szczepień przeciw COVID-19 i czy powinny być one obowiązkowe.

- Służba zdrowia jest dla mnie w naszym mieście najważniejsza - powiedział Warchoł i zadeklarował zwiększanie kwoty co roku na ten cel. - Chciałbym też wspomagać program szczepień antycovidowych - powiedział polityk.

Konrad Fijołek przekazał, że program szczepień także w lokalnych społecznościach jest bardzo ważny. - On musi nabrać szerszego zakresu - zaznaczył kandydat. Polityk dodał, że należy tłumaczyć, dlaczego ważne są szczepienia covidowe.

- Jestem zdecydowanie za tym, aby samorządy mogły wkroczyć w proces szczepień, oferując mieszkańcom choćby łatwiejszy dostęp do usług publicznych, dodatkowe bonusy, bonifikaty w dostępie do tych usług, które oferuje miasto - dodał.

- Słyszycie to państwo, chcą was testować, szczepić, zamykać i potem dzielić na tych zaszczepionych, niezaszczepionych. Ja się na to nie zgodzę. Tu w Rzeszowie na mojej warcie nie będzie segregacji sanitarnej - powiedział Grzegorz Braun.

Głos w tej sprawie zabrała również kandydatka PiS. - Podkarpacie było bardzo dotknięte szczególnie trzecią falą zachorowań na COVID-19. Mądra postawa mieszkańców Rzeszowa i regionu pokazała, że daliśmy radę - powiedziała Ewa Leniart i dodała, że bardzo się cieszy, iż mieszkańcy tego regionu pozytywnie odpowiadają na Narodowy Program Szczepień.

Kandydaci o wizjach Tadeusza Ferenca

Na antenie TVN24 kandydatów na prezydenta Rzeszowa zapytano także o to, czy wizje rozwoju i zmian miasta Tadeusza Ferenca, który miastem rządził blisko 18 lat, powinny być bezwzględne kontynuowane, czy konieczne są zmiany?

- Tamta epoka skończyła się - powiedział Grzegorz Braun. - Błędem byłoby wskrzeszanie cieni przeszłości, błędem byłoby konserwowanie tego, co było i nieskorzystanie z okazji do tego, aby utworzyć nowy rozdział w dziejach miasta - stwierdził polityk Konfederacji.

Ewa Leniart powiedziała, że 18 lat rządów Tadeusza Ferenca, to niewątpliwe ważny okres rozwoju Rzeszowa, ale to także "pewne błędy". - Jest to już zamknięty rozdział w księdze historii miasta. Z mojej strony ważne jest to, aby kontynuować to, co było dobre - dodała kandydatka PiS i wymieniła m.in. dbałość o tereny zielone.

- Mieszkańcy zasługują na nowe mieszkania i czym tych mieszkań będzie więcej, tym one będą tańsze - wskazał Warchoł i dodał, że do Rzeszowa przybywa coraz to więcej ludzi. Kandydat zadeklarował, że jeżeli będzie powstawać nowe budownictwo, to wyposażone zostanie w infrastrukturę zieloną oraz społeczną.

Konrad Fijołek przekazał, że ostatnie 20 lat to niezwykły skok rozwojowy Rzeszowa, który podziwia cała Polska. - Ale nowa epoka, która właśnie się otwiera, wymaga myślenia o kolejnym skoku cywilizacyjnym - powiedział polityk i dodał, że chce m.in. tego, aby oferta rekreacyjna w Rzeszowie była uzupełniona o kolejne atrakcje.

Pytanie o Polski Ład

-  To nie Zjednoczona Prawica, a "łże prawica". To nie Nowy Ład, a rozdawnictwo. Samorządy mają stracić finanse i niezależność. To droga do upaństwowienia samorządów. Zamierzam się temu sprzeciwiać - odpowiedział Grzegorz Braun na pytanie o Polski Ład.

- Polski Ład to bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców Rzeszowa, dla samorządów. Na pewno sprawi, że samorząd będzie dysponował jeszcze większymi środkami finansowymi na inwestycje - skomentowała Ewa Leniart.

- Mieszkańcy zyskają na Polskim Ładzie. Powiększona ma być kwota wolna od podatku, nie można mówić o stratach - twierdzi Marcin Warchoł.

Niestety rząd PiS-u i Solidarnej Polski w ostatnich latach mocno sponiewierał samorządy, ograbiając je z finansów i z niezależności. Bardzo ważne jest, żeby samorządy dostały rekompensatę. To na samorządach opiera się wydatkowanie środków unijnych. To dzięki samorządom dokonaliśmy skoku rozwojowego. Pieniądze z KPO muszą trafiać do samorządów w sposób bezpośredni - odparł Konrad Fijołek.

Kto wygra wybory na prezydenta Rzeszowa? Najnowszy sondaż

Najbardziej skuteczna wydaje się być kampania Konrada Fiołka, kandydata popieranego przez zjednoczoną opozycję. W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenia Radia Zet otrzymał 47 proc. głosów. Jednak nie wystarczyłoby to na wygraną w pierwszej turze.

Druga w zestawieniu Ewa Leniart ma większe poparcie niż jeszcze na początku kampanii.Poparcie dla niej w sondażu IBRiS to niespełna 24 proc.

Trzecie miejsce zaskakuje. Wysuwa się na nie Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, pokonując Marcina Warchoła, związanego z Solidarną Polską, którego poparcie wyraźnie spadło. Grzegorz Braun uzyskał w sondażu IBRiS 10,8 proc. głosów, a Marcin Warchoł - 10,5 proc.

Spora jest ciągle grupa niezdecydowanych. Ponad 8 proc. badanych ciągle nie zdecydowało, na kogo zagłosuje.

Zobacz więcej:

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka