Toruń. Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie

Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wojska Obrony Terytorialnej zyskały broń używaną do tej pory tylko przez żołnierzy USA. Pierwsze oficjalne pokazy zorganizowano na poligonie Toruń Kijewo. Chodzi o system przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. 60 „terytorialsów” i innych żołnierzy zostało członkami Grupy Niszczycieli Czołgów.

Javelin to system obrony przeciwpancernej. Jest powszechnie wykorzystywany w NATO, ale Polska jest pierwszym krajem po Stanach Zjednoczonych, na wyposażeniu które jest najnowszy sprzęt w wersji FGM-148. Szkolenie z jego obsługi ukończyło 60 żołnierzy.

Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie

Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Specjalne i jednostki podległe Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych będą miały w swoich oddziałach instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin. Pierwsza partia urządzeń pozyskanych przez naszą armię liczy właśnie 60 jednostek dowodzenia odpalaniem, 180 pocisków oraz kilkadziesiąt zestawów treningowych.

Polecamy:

WOT to pierwszy rodzaj sił zbrojnych, który otrzyma wyposażenie. Trafi ono do brygad rozmieszczonych na wschodzie Polski. Javelin, polskie drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate i ręczne granatniki przeciwpancerne trafią na wyposażenie formowanych Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą też saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową.


Grupy Niszczycieli Czołgów. Nowa jednostka WOT
Grupy Niszczycieli Czołgów będą podstawą systemu obrony przeciwpancernej. Centrum Szkolenia WOT w Toruniu będzie głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate. Głównym celem grupy ma być efektywne niszczenie celów opancerzonych, w tym czołgów wroga.

MD

Czytaj więcej:

Sikorski ostro o Nord Stream 2. „Sprawa załatwiona po myśli Putina”

Starogard Gdański. Ewakuacja więźniów. Powodem niewybuch

Maciej Gdula w RMF FM: Nie oglądałem meczu, bo… wkurza mnie PiS

Brzechwa dla dorosłych, czyli medialny świat na niby

Sensacja w Hiszpanii: Sergio Ramos odchodzi z Realu Madryt. To już pewne

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo