Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń. Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Wojska Obrony Terytorialnej zyskały broń używaną do tej pory tylko przez żołnierzy USA. Pierwsze oficjalne pokazy zorganizowano na poligonie Toruń Kijewo. Chodzi o system przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. 60 „terytorialsów” i innych żołnierzy zostało członkami Grupy Niszczycieli Czołgów.

Javelin to system obrony przeciwpancernej. Jest powszechnie wykorzystywany w NATO, ale Polska jest pierwszym krajem po Stanach Zjednoczonych, na wyposażeniu które jest najnowszy sprzęt w wersji FGM-148. Szkolenie z jego obsługi ukończyło 60 żołnierzy.

Javelin na stanie polskiej armii. Pokaz na poligonie

Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Specjalne i jednostki podległe Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych będą miały w swoich oddziałach instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin. Pierwsza partia urządzeń pozyskanych przez naszą armię liczy właśnie 60 jednostek dowodzenia odpalaniem, 180 pocisków oraz kilkadziesiąt zestawów treningowych.

Polecamy:

WOT to pierwszy rodzaj sił zbrojnych, który otrzyma wyposażenie. Trafi ono do brygad rozmieszczonych na wschodzie Polski. Javelin, polskie drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate i ręczne granatniki przeciwpancerne trafią na wyposażenie formowanych Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą też saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową.


Grupy Niszczycieli Czołgów. Nowa jednostka WOT
Grupy Niszczycieli Czołgów będą podstawą systemu obrony przeciwpancernej. Centrum Szkolenia WOT w Toruniu będzie głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate. Głównym celem grupy ma być efektywne niszczenie celów opancerzonych, w tym czołgów wroga.

MD

Czytaj więcej:

Sikorski ostro o Nord Stream 2. „Sprawa załatwiona po myśli Putina”

Starogard Gdański. Ewakuacja więźniów. Powodem niewybuch

Maciej Gdula w RMF FM: Nie oglądałem meczu, bo… wkurza mnie PiS

Brzechwa dla dorosłych, czyli medialny świat na niby

Sensacja w Hiszpanii: Sergio Ramos odchodzi z Realu Madryt. To już pewne

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo