W Królestwie Bhutanu zaszczepili się wszyscy. fot.PAP/EPA
W Królestwie Bhutanu zaszczepili się wszyscy. fot.PAP/EPA

Jest kraj, w którym przeciwko COVID-19 zaszczepili się... wszyscy

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Królestwo Bhutanu liczące prawie 800 tys. mieszkańców stało się pierwszym państwem na świecie, któremu w pełni udało się zakończyć szczepienia przeciw Covid-19 wśród osób uprawnionych do przyjęcia preparatu. Zaszczepiono tam 100% dorosłej populacji kraju.

Bhutan zakończył kampanię szczepień przeciw Covid-19, dwie dawki preparatu otrzymała cała dorosła populacja tego kraju - poinformowała agencja EFE.

W Królestwie Bhutanu zaszczepili się wszyscy

Królestwo Bhutanu liczące prawie 800 tys. mieszkańców stało się tym samym pierwszym państwem na świecie, któremu w pełni udało się zakończyć szczepienia przeciw Covid-19 wśród osób uprawnionych do przyjęcia preparatu.

"To bardzo ważne, by podkreślić, że kampania szczepionkowa w Bhutanie, tak jak w wielu innych krajach, była możliwa jedynie dzięki pomocy zagranicznej" - powiedział Will Parks, reprezentant UNICEF w tym kraju.

Bhutanowi już w marcu udało się niemal w pełni zaszczepić dorosłą populację kraju pierwszą dawką szczepionki firmy AstraZeneca. 550 tys. dawek tego preparatu władze otrzymały od sąsiednich Indii.

Do Bhutanu trafiło także pół miliona dawek Moderny ze Stanów Zjednoczonych w ramach programu COVAX. 400 tys. dawek szczepionki AstraZeneca przekazały Dania, Chorwacja i Bułgaria.

Podczas akcji szczepień drugą dawką preparatu przeciw Covid-19, 95 proc. zaszczepionych wybrało amerykańską Modernę, pomimo wciąż dostępnych zapasów preparatu firmy AstraZeneca.

Król osobiście doglądał szczepień

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck wcześniej przez ponad rok podróżował po kraju, by osobiście doglądać działań związanych z walką z Covid-19. Od początku pandemii w Bhutanie stwierdzono 2486 przypadków zakażenia oraz dwa zgony osób chorych na Covid-19.

Położony w Himalajach Bhutan stara się chronić przed wpływami z zagranicy i utrzymuje stosunki dyplomatyczne tylko z 54 krajami, wśród których nie ma takich państw jak Francja, Wielka Brytania, USA czy Rosja. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Bhutanu 29 listopada 2012 roku.

KJ

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości