Podwyżki dla polityków w wysokości 4800 zł. Niektórym wstyd jest przyjąć

The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland , CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons
The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland , CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons
Prezydent Andrzej Duda wydał wczoraj rozporządzenie, na mocy którego premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu, parlamentarzyści a także członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymają podwyżki. Nie wszyscy jednak zdecydowali się przyjąć

Podwyżki dla polityków

Rozporządzenie Andrzeja Dudy, które znalazło się wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw wprowadza podwyżki dla polityków. W gronie osób, których dochody w najbliższym czasie się zwiększą, znaleźli się m.in.: premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu, parlamentarzyści a także członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta zmienią się dotychczasowe zasady przyznawania wynagrodzenia tym osobom. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie.

Kwota ta wynosi zgodnie z ustawą budżetową 1789,42 zł.

Zobacz także:

Premier i marszałkowie Sejmu i Senatu z pensją 20 542 zł

Zgodnie z rozporządzeniem marszałek Sejmu, marszałek Senatu oraz premier otrzymają wynagrodzenie przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 8,68 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. W rzeczywistości oznacza to, że będą otrzymają oni wynagrodzenie w wysokości 20 542 zł brutto.

W przypadku wicemarszałków Sejmu, Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli mnożniki kwoty bazowej będą wynosić 7,98 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego i 2,24 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego.

Mnożniki dla szefa Kancelarii Prezydenta, ministra, Rzecznika Praw Obywatelskich, szefa Kancelarii Sejmu, szefa Kancelarii Senatu, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezesa IPN i wiceprezesów NIK wyniosą odpowiednio 7,84 i 2,10, co oznacza, że ich zarobki zwiększą się z 12 705 zł do 17 787 zł

Mnożniki dla zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu i zastępcy szefa Kancelarii Senatu wyniosą 7,46 i 2.

Dla sekretarzy stanu oraz kierownika Krajowego Biura Wyborczego - 7,04 i 1,92.

Dla podsekretarzy stanu - 7,04 i 1,92.

Podwyżki otrzymają również posłowie i senatorowie, ponieważ ich wynagrodzenie oparte jest na wynagrodzeniach podsekretarzy stanu, jednak nie obowiązują ich dodatki funkcyjne. Ich wynagrodzenie zwiększy się zatem z ponad 8 tys. do ponad 12 tys. zł.

Niektórym aż wstyd jest przyjąć takie pieniądze

Nie wszyscy politycy przyjmą jednak tak wysokie podwyżki. Senator Marek Borowski już wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że kwotę powyżej tego, co w 2018 roku zostało mu odebrane przeznaczy na na rzecz działających na warszawskiej Pradze fundacji i organizacji, wspierających praskie dzieci, seniorów oraz praską edukację i kulturę.

Podwyżkom sprzeciwiają się także inni politycy.


WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka