PiS przegrywa walkę o Izbę Dyscyplinarną? Zarządzenia I prezes Sądu Najwyższego

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów będą wpływały do sekretariatu I prezesa SN; o biegu spraw, które już trafiły do Izby Dyscyplinarnej, zadecyduje prezes tej Izby lub skład orzekający, do którego zostały przydzielone - głoszą czwartkowe zarządzenia I prezes SN Małgorzaty Manowskiej.

Prezes Manowska podjęła decyzje w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Chodzi o dwa zarządzenia podpisane przez prezes Manowską, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem na stronie Sądu Najwyższego. Wydane zostały w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Polecamy:

Tusk o "zielonych ludzikach" atakujących punkty szczepień. "Jarosławie, wyjdź do ludzi"

Mąż wiceminister Korneckiej zarabia w organizacji podlegającej jej resortowi

Postanowienia zawarte w zarządzeniu dotyczą także spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczących sędziów Sądu Najwyższego oraz spraw przeniesienia sędziego tego sądu w stan spoczynku. Jak wynika z opublikowanych pism, sprawy, które trafią do sekretariatu I prezes SN pozostaną tam, aż do zakończenia obowiązywania zarządzeń.

Oba zarządzenia wchodzą w życie z dniem podpisania. W przypadku spraw dyscyplinarnych przepisy mają być stosowane "do czasu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej", jednak nie dłużej niż do 15 listopada tego roku.

TSUE kontra Izba Dyscyplinarna SN

Analogiczną datę podano w przypadku spraw immunitetowych. Przepisy mogą przestać obowiązywać wcześniej w momencie wydania przez TSUE wyroku kończącego postępowanie, w ramach którego 14 lipca wiceprezes TSUE wydała postanowienie zabezpieczające, lub w momencie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego zmian powodujących bezskuteczność tego postanowienia.

14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

KW

Czytaj dalej:

10. rocznica śmierci Andrzeja Leppera. W Samoobronie nie wierzą w jego samobójstwo

Protesty rolników powtórką z Samoobrony? „Kołodziejczak nie będzie drugim Lepperem”

Gowin: Zjednoczona Prawica nie rozbije się o jedno czy drugie stanowisko

Jan-Krzysztof Duda pierwszym polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach

Niemieccy lekarze nie są przekonani do obowiązku noszenia maseczek

Lubię to! Skomentuj137 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo