Izba Dyscyplinarna jednak do likwidacji. Rząd pisze do Komisji Europejskiej

To już pewne: Izba Dyscyplinarna do likwidacji.
To już pewne: Izba Dyscyplinarna do likwidacji.
Reforma wymiaru sprawiedliwości będzie przez polski rząd kontynuowana, ale Izba Dyscyplinarna w obecnej postaci zostanie zlikwidowana - pisze premier Mateusz Morawiecki i CIR do Komisji Europejskiej.

- Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu. W tym kontekście poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach - brzmi kluczowy fragment odpowiedzi, przesłany przez rząd do Brukseli.  

Zobacz:

Lapid chciał potępić polski rząd wspólnie z USA. Amerykanie mają go jednak dość

Biden wytłumaczył się światu z ewakuacji w Afganistanie. Nie ma sobie nic do zarzucenia

USA proszą Polskę o pomoc w ewakuacji swoich ludzi z Afganistanu. Co zrobi rząd?

Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że sztandarowy projekt "uzdrowienia" polskich sądów zostanie zlikwidowany ze względu na pojawiające się wątpliwości i krytykę ze strony Komisji Europejskiej i TSUE. 

Z odpowiedzi wynika też, że Polska nie uznaje nadrzędności ustaw międzynarodowych nad konstytucją krajową. - Odnosząc się do wątpliwości Komisji związanych z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20, w odpowiedzi zwrócono uwagę, że Trybunał Konstytucyjny dokonuje kontroli konstytucyjności prawa unijnego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając, że Konstytucja RP, zgodnie z jej art. 8 ust. 1, jest w Polsce najwyższym prawem, a jej nadrzędność nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi wynika także z zasady suwerenności narodu, ustanowionej w art. 4 ust. 1 Konstytucji - podkreślono.  

- Wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej - ocenił rząd. 

I Prezes SN została powiadomiona o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Do tej instytucji nie będą już wpływać nowe sprawy wobec sędziów. - (...) rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń - przyznano w komunikacie. 


GW

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo