To już pewne: Izba Dyscyplinarna do likwidacji.
To już pewne: Izba Dyscyplinarna do likwidacji.

Izba Dyscyplinarna jednak do likwidacji. Rząd pisze do Komisji Europejskiej

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Reforma wymiaru sprawiedliwości będzie przez polski rząd kontynuowana, ale Izba Dyscyplinarna w obecnej postaci zostanie zlikwidowana - pisze premier Mateusz Morawiecki i CIR do Komisji Europejskiej.

- Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu. W tym kontekście poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach - brzmi kluczowy fragment odpowiedzi, przesłany przez rząd do Brukseli.  

Zobacz:

Lapid chciał potępić polski rząd wspólnie z USA. Amerykanie mają go jednak dość

Biden wytłumaczył się światu z ewakuacji w Afganistanie. Nie ma sobie nic do zarzucenia

USA proszą Polskę o pomoc w ewakuacji swoich ludzi z Afganistanu. Co zrobi rząd?

Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że sztandarowy projekt "uzdrowienia" polskich sądów zostanie zlikwidowany ze względu na pojawiające się wątpliwości i krytykę ze strony Komisji Europejskiej i TSUE. 

Z odpowiedzi wynika też, że Polska nie uznaje nadrzędności ustaw międzynarodowych nad konstytucją krajową. - Odnosząc się do wątpliwości Komisji związanych z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20, w odpowiedzi zwrócono uwagę, że Trybunał Konstytucyjny dokonuje kontroli konstytucyjności prawa unijnego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając, że Konstytucja RP, zgodnie z jej art. 8 ust. 1, jest w Polsce najwyższym prawem, a jej nadrzędność nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi wynika także z zasady suwerenności narodu, ustanowionej w art. 4 ust. 1 Konstytucji - podkreślono.  

- Wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej - ocenił rząd. 

I Prezes SN została powiadomiona o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Do tej instytucji nie będą już wpływać nowe sprawy wobec sędziów. - (...) rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń - przyznano w komunikacie. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo