Mury na świecie
Ludzie nieustannie grodzą się od siebie. Nie dopuszczają do siebie odmiennych ideologii, poglądów, ludzi. Powodem tego jest strach, ale także kwestie związane z bezpieczeństwem.
Fizyczne bariery w postaci muru oddzielającego od siebie dwa kraje (lub części kraju) nie są niczym nowym - Wielki Mur Chiński został wybudowany, by oddzielić kraj od imperiów północy, a Mur Berliński oddzielał od siebie ideologicznie różne części stolicy - Berlin Zachodni i Wschodni.
Zobacz: Na granicy z Białorusią ma powstać płot o wysokości 2,5 m
W tej chwili na świecie znajduje się kilkadziesiąt murów, które budowane są z różnych powodów. Najczęściej chodzi o kwestie związane z kontrolą - kto wyjeżdża z kraju lub wjeżdża do niego.
Mur graniczny w Stanach Zjednoczonych
O murze w USA zrobiło się głośno m.in. podczas prezydentury Donalda Trumpa. Mur graniczny oddzielający Stany Zjednoczone od Meksyku liczy ponad 130 km (81 mil).
Ta fizyczna bariera powstała, by ograniczyć nielegalną migrację z Meksyku do Stanów Zjednoczonych i zatrzymać nielegalny przemyt narkotyków. Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się apele, by granica została przedłużona, co chciał wcielić w życie właśnie Donald Trump.
Zobacz: Polska zaproponowała pomoc dla imigrantów w Usnarzu Górnym
Zdaniem wielu osób mur między Stanami a Meksykiem pomógł chronić Amerykanów, inni są jednak zdania, że granica jest sprzeczna z duchem integracji regionalnej. Ich zdaniem granice powinno się otwierać, a nie zamykać, co argumentują m.in. tym, że mur dotyka przede wszystkim osoby, które uciekają z Meksyku przed różnymi formami nadużyć. Ponadto ta fizyczna bariera wpłynęła na wzorce migracji dzikich zwierząt i naraziła wiele zwierząt na niebezpieczeństwo z powodu polowań i innej działalności człowieka. Oprócz tego mur oddzielił kilka rdzennych społeczności w Ameryce Północnej.
Mur między Koreą Północną i Płudniową
Mur pomiędzy skrajnie różnymi ideologicznie krajami Korei - Północną i Południową - został ukończony 1953 roku. Bariera graniczna obejmuje Panmundżom, wojskową linię demarkacyjną i strefę zdemilitaryzowaną.
Panmundżom jest domem dla Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa, gdzie żołnierze obu krajów spotykają się i omawiają kwestie bezpieczeństwa, chociaż każde boczne miejsce na ich terytoriach jest oddzielone po obu stronach wojskowej linii demarkacyjnej. Wojskowa Linia Demarkacyjna to niemal 250 kilometrowa linia separująca obydwa kraje.
Zobacz: Gowin zdradza "sekret" prezesa Kaczyńskiego
Z jednej strony bariera między Koreą Północną i Południową zapewnia bezpieczeństwo i pomaga we współpracy obydwu krajów, z drugiej linie graniczne oddzieliły dwa narody, które mają przecież bardzo wiele wspólnego zarówno pod względem kulturowym, jak i historycznym.
Handel ani działalność graniczna między tymi dwoma krajami nie występuje, ponieważ Północ nie chce, aby jej obywatele przechodzili na Południe. Bardzo często Korea Północna chwyta, przetrzymuje i torturuje swoich obywateli próbujących przedostać się na południe, podczas gdy niektórzy giną, próbując przez nie przejść.
Mury w Izraelu
Granica znajduje się również w Izraelu, jednak nie ma jednego muru, tylko kilka. Wszystko przez to, że Izrael doświadczył kilku międzynarodowych ataków z krajów, których zdaniem Izrael nie powinien istnieć jako kraj na tym obszarze. Pierwsza granica została zbudowana w latach 50. w Jerozolimie, aby oddzielić terytoria jordańskie i izraelskie miasta.
Powstał również mur zachodniego brzegu, aby oddzielić Jerozolimę od innych części miasta. Oprócz tego istnieją także bariery oddzielające Izrael od Syrii i Libanu choć nie jest to mur, ale szereg wyrafinowanych instalacji wojskowych.
Pozostałe izraelskie mury graniczne obejmują mury izraelsko-jordańskie, barierę izraelsko-gazową i proponowaną granicę izraelsko-egipską.
Zobacz: Krasnoludek z "Kingsajz" stanął w Łodzi. Nie jest duży, ale robi wrażenie
Izrael utrzymuje, że granice te chronią kraj przed ciągłym zagrożeniem atakami terrorystycznymi, nielegalnym przepływem ludzi i przemytem towarów.
Mury mają jednak również swoje wady. Są barierą również dla unikalnych cech religijnych i historycznych. We współczesnym Izraelu i Jerozolimie są ważnymi miejscami kultu religijnego dla wyznań żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich, dlatego wznoszenie murów może utrudniać odwiedzającym pełne poznanie tych obszarów.
Zamiast zapewniać bezpieczeństwo, mury służyły jako symbole wrogości między narodami. Mury uniemożliwiły również tak ważny dialog międzyreligijny i budowanie pomiędzy krajami tolerancji.
Mury na świecie
Oprócz powyższych przykładów murów na świecie jest o wiele więcej. Oprócz wymienionych mury oddzielają od siebie (lub będą oddzielać) także:
- Indie i Bangladesz - 3,268 km (w budowie)
- Pakistan i Afganistan - 2,400 km (proponowany)
- Ukraina i Rosja - 2,000 km (w trakcie budowy)
- Turkmenia i Uzbekistan - 1,700 km (ukończony w 2001)
- Indie i Birma - 1,624 km (w budowie)
- Chiny i Korea Północna - 1,416 km (w budowie)
- Arabia Saudyjska i Irak - 900 km (ukończony w 2014)
- Uzbekistan i Kirgistan - 870 km (ukończony w 1999)
- Iran i Pakistan - 700 km (w budowie)
- Kostaryka i Nikaragua - 650 km (proponowany)
- Malezja i Tajlandia - 650 km (proponowany)
- Indie i Pakistan - 550 km (ukończony w 2004)
- Botswana i Zimbabwe - 500 km (ukończony w 2003)
- Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman - 410 km (w budowie)
- Słowenia Chorwacja - 400 km (w budowie)
- Belize i Gwatemala - 266 km (proponowany)
- Afryka Południowa i Zimbabwe - 225 (ukończony w 2000)
- Uzbekistan i Afganistan - 209 (ukończony w 2001)
- Kuwejt i Irak - 193 km (ukończony w 1991)
- Węgry i Serbia - 175 km (ukończony w 2015)
- Afryka Południowa i Mozambik - 120 km (ukończony w 1975)
- Estonia i Rosja - 108 km (zaplanowany)
- Arabia Saudyjska i Jemen - 75 km (ukończony w 2004)
- Kazachstan i Uzbekistan - 45 km (ukończony w 2006)
- Węgry i Chorwacja - 41 km (ukończony w 2015)
- Chiny i Hongkong - 32 km (ukończony w latach 60.)
- Macedonia i Grecja - 30 km (ukończony w 2015)
- Bułgaria i Turcja - 30 km (ukończony w 2014)
- Brunei i Malezja - 20 km (ukończony w 2005)
- Hiszpania (Melilla) i Maroko - 11 km (ukończony w 1998)
- Hiszpania (Ceuta) i Maroko - 8 km (ukończony w 2001)
- Egipt i Palestyna - 3 km (ukończony w 1979)
WP
Czytaj dalej:
- Jesienią zaleje nas czwarta fala COVID-19. Eksperci podali szacunkową liczbę przypadków
- Byli prezesi PZPN trzymają kciuki za Kuleszę. Oto, co mu doradzają
- Krasnoludek z "Kingsajz" stanął w Łodzi. Nie jest duży, ale robi wrażenie
- Groźna strzelanina w Kabulu z udziałem talibów. Są ranni
- Ekonomista z UW policzył, ile zyskują miasta dzięki... drzewom. To miliony złotych
Komentarze