78 Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczęty!

Pedro Almodovar/ PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
Pedro Almodovar/ PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
21 tytułów, m.in. "Madres Paralelas" Pedra Almodóvara, "The Hand of God" Paola Sorrentino i "The Power of The Dog" Jane Campion, powalczy o Złotego Lwa podczas rozpoczynającego się w środę 78. festiwalu filmowego w Wenecji. Polską kinematografię będzie reprezentować "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

Polski tytuł z szansą na statuetkę? 

Szansę na statuetkę ma nowy film Jana P. Matuszyńskiego - ,,Żeby nie było śladów". Jest to historia oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza. Opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. W maju 1983 r. został ciężko pobity przez funkcjonariuszy milicji i kilka dni później zmarł. Ówczesne władze usiłowały obarczyć odpowiedzialnością za zbrodnię sanitariuszy pogotowia ratunkowego. Aby uwiarygodnić tę wersję, Biuro Polityczne KC PZPR powołało specjalny zespół, który miał wyjaśnić sprawę. W rzeczywistości zajmował się on inwigilowaniem, zastraszaniem sanitariuszy oraz wymuszaniem składania fałszywych zeznań. W filmie wystąpili m.in. Mateusz Górski (jako Grzegorz Przemyk), Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska i Jacek Braciak. Autorką scenariusza jest Kaja Krawczyk-Wnuk. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz.

Zobacz także: Borowczak: W Gdańsku 31 sierpnia zaczęła się Solidarność. Oczy świata były skupione na nas

Film Almodóvara na otwarcie festiwalu

W środę festiwal oficjalnie zainauguruje pokaz "Madres Paralelas" Pedra Almodóvara. Bohaterkami najnowszego dzieła autora "Bólu i blasku" są dwie singielki – kobieta w średnim wieku i nastolatka – które zaszły w nieplanowane ciąże. Pierwsza z nich jest zachwycona perspektywą macierzyństwa, drugą przepełnia lęk. Dzięki szczerej rozmowie odbytej w szpitalnej sali między kobietami rodzi się bardzo bliska więź.

Zobacz także: Wielką wtopę Joanny Moro skomentował pracownik TVP. Winą obarcza tancerkę

21 filmów w walce o Złotego Lwa

Oprócz "Żeby nie było śladów" i "Madres Paralelas" do Złotego Lwa aspiruje w tym roku 19 filmów. Jednym z najbardziej wyczekiwanych jest "The Hand of God" Paola Sorrentino. To oparta na wspomnieniach reżysera historia chłopaka dorastającego w Neapolu lat 80., którego życie odmienia spotkanie z legendą piłki nożnej Diego Maradoną. W konkursie nie zabraknie też innych tytułów inspirowanych prawdziwymi postaciami i wydarzeniami. Należą do nich "Spencer" Pabla Larraina z Kristen Stewart w roli księżnej Diany, "On The Job: The Missing 8" Erika Mattiego o filipińskim dziennikarzu Sisoyu Salasie, zagorzałym obrońcy rządu, oraz "Qui Rido Io" Maria Martonego, w którym wybitny włoski aktor Toni Servillo zagrał aktora i dramaturga Eduarda Scarpettę.

Zobacz także: Prof. Orłowski o drożyźnie: Będzie poczucie, że rząd jedną ręką dał, a drugą zabrał

Zwycięzcy Oscarów jurorami na festiwalu 

Laureatów konkursu głównego wyłoni jury w składzie: laureat Oscara za najlepszy film 2019r. ("Parasite"), południowokoreański reżyser Bong Joon-ho (przewodniczący), laureatka tej samej nagrody w br., chińska reżyserka i scenarzystka Chloe Zhao, której "Nomadland" uhonorowano Złotym Lwem podczas poprzedniej edycji festiwalu, belgijsko-francuska aktorka Virginie Efira, włoski reżyser i scenarzysta Saverio Costanzo, brytyjska aktorka Cynthia Erivo, kanadyjska aktorka i producentka Sarah Gadon oraz rumuński reżyser Alexander Nanau.

Zobacz także: Problemy Ukraińców w Polsce. Odwodnieni, wykończeni i wściekli

Benigni i Lee Curtis z nagrodami za całokształt twórczości

W trakcie festiwalu Złotego Lwa za całokształt twórczości odbiorą włoski reżyser i aktor Roberto Benigni oraz amerykańska aktorka Jamie Lee Curtis. Jak podkreślił Barbera: -  Benigni jest w świecie włoskiej sztuki punktem odniesienia, postacią bezprecedensową i niemającą sobie równych. Laureat Oscara z 1999 r. za pierwszoplanową kreację w "Życie jest piękne", który również wyreżyserował, ma na swoim koncie serię kreacji filmowych potwierdzających także jego nadzwyczajny talent komiczny. Z kolei Lee Curtis, córka legendarnego aktora Tony'ego Curtisa i aktorki Janet Leigh, zagrała łącznie w ponad 50 filmach, w tym w "Rybce zwanej Wandą" Charlesa Crichtona, "Prawdziwych kłamstwach" Jamesa Camerona oraz "Na noże" Riana Johnsona.

Zobacz także: Czarnek: Wracamy do normalności w szkołach

Reżim sanitarny podczas weneckiego święta kina 

Festiwal potrwa do 11 września i będzie się odbywać w reżimie sanitarnym. Aby dostać się na teren festiwalowy, konieczne będzie okazanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, zaświadczenia o statusie ozdrowieńca lub wyniku testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przy każdym wejściu będą się odbywać pomiary temperatury ciała. W pobliżu Pałacu Festiwalowego zostaną rozmieszczone mobilne laboratoria, w których będzie można wykonać test na COVID-19. W budynkach będą obowiązywać maseczki oraz dystans społeczny. Podobnie jak w ubiegłym roku wprowadzono elektroniczny system rezerwacji miejsca na seanse, aby uniknąć tworzenia się kolejek.

Polecamy 

NS 


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura