Ochrona dziennikarzy, wolność mediów i 50 mld na opiekę zdrowotną. Oto plan von der Leyen

Ursula von der Leyen. Fot. CC
Ursula von der Leyen. Fot. CC
Ursula von der Leyen dostrzega wielkie wyzwania stojące przed Unia Europejską. Szefowa Komisji Europejskiej w orędziu o stanie Unii zapowiedziała m.in. wprowadzenie europejskiego aktu prawnego chroniącego pracę dziennikarzy i wolność mediów. O jakich koncepcjach mówiła jeszcze przewodnicząca KE?

Von der Leyen podczas swojego tegorocznego wystąpienia na orędziu o stanie Unii podkreśliła, że chce aby wspólnota stała się bardziej elastyczna.

Zobacz także: Kanał Sportowy zniknął z Youtuba. Zgłoszenia dziełem lewicowych aktywistów?

Ma to wszystko związek z pandemią koronawirusa, kryzysem w Afganistanie i rosnącą międzynarodową rywalizacją. Szefowa KE zaznaczała, że chce uczynić Unii znacznie bardziej zdolną do działania i odporną na wstrząsy polityczne.

Zobacz także: Mycielski z Soku z Buraka przesłuchany. Ma kłopoty przez wpis o szczepieniach Kaczyńskiego

„Przywództwo klimatyczne i gospodarcze ma kluczowe znaczenie”

- Wkraczamy w nową erę wzmożonej konkurencji. Przywództwo klimatyczne i gospodarcze ma kluczowe znaczenie dla celów polityki globalnej i bezpieczeństwa Europy - stwierdziła von der Leyen. 

Zobacz także: Ważą się losy lex TVN. Andrzej Duda krytykuje repolonizację mediów

Do czołowych punktów jej planu można zaliczyć też wzmocnienie produkcji wydajnych układów scalonych w Europie w celu uniezależnienia się od producentów azjatyckich.

- Podczas gdy popyt na całym świecie gwałtownie wzrósł, udział Europy w całym łańcuchu wartości zmniejszył się, i to począwszy od projektowania produktu po moce produkcyjne – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Zobacz także: Skandaliczne groźby Brauna. „Winny brak reakcji na rosnącą siłę antyszczepionkowców”

Zdaniem von der Leyen, w dzisiejszych czasach należy skupić światowej klasy potencjał w zakresie badań i rozwoju oraz skoordynować inwestycje UE.

- Jest to nie tylko kwestia naszej konkurencyjności, ale także suwerenności technologicznej. Od smartfonów i elektrycznych skuterów po pociągi czy całe inteligentne fabryki. Nie ma cyfrowego produktu bez chipów - powiedziała. 

„Prawa człowieka nie są na sprzedaż”

Podczas orędzia Niemka oznajmiła, że zostanie wprowadzony okołounijny zakaz dotyczący produktów pochodzących z pracy przymusowej.

- Prawa człowieka nie są na sprzedaż, za żadne pieniądze na świecie - stanowczo oświadczyła 62-latka.

Dodała, że prowadzenie działalności gospodarczej na całym świecie jest dobre, jednak nie powinno się to odbywać kosztem ludzkiej godności i wolności.

50 miliardów na opiekę zdrowotną

- Żaden wirus nie powinien już nigdy zamienić lokalnej epidemii w globalną pandemię - zauważyła von der Leyen. Aż 50 mld euro Unia Europejska przeznaczy na prewencyjną opiekę zdrowotną w całej wspólnocie w ciągu najbliższych 6 lat. 

Zobacz także: Oto nowy pełnomocnik ds. sportu. Ryszard Czarnecki będzie się spełniał

- Wkrótce powinien rozpocząć swoją działalność planowany unijny urząd ds. reagowania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia zdrowia o nazwie Hera - oznajmiła. 

Zobacz także: Film Wojciecha Sumlińskiego "Powrót do Jedwabnego" uderza we wszystkich bez wyjątku

Komisarz powiedziała, że zarządzanie pandemią koronawirusa w Unii to sukces, zaś ponad 70 procent dorosłych jest w pełni zaszczepionych. Obecnie priorytetem musi być postęp w zakresie szczepień na całym świecie. Do połowy 2022 r. UE przekaże kolejne 200 mln dawek szczepionki.

Prawna ochrona dziennikarzy i mediów

Komisarz podczas orędzia wspominała troje zamordowanych w krajach UE dziennikarzy: Daphne Caruanę Galizię, Jána Kuciaka i Petera de Vriesa.

Zobacz także: Żona ministra pożegnała się z "Top Model". Teraz komentuje swoją przygodę

- Dziennikarze są atakowani tylko dlatego, że wykonują swoją pracę. Niektórzy są celem gróźb czy pobić, inni giną w tragicznych okolicznościach. To dzieje się tu, w Unii Europejskiej - stwierdziła von der Leyen.

Zobacz także: Dr Sutkowski: Mnie też zaatakowali antyszczepionkowcy!

- Informacja jest dobrem publicznym. Musimy chronić dziennikarzy – tych, którzy dbają o przejrzystość. Dlatego właśnie dzisiaj przedstawiliśmy zalecenie dotyczące poprawy ochrony dziennikarzy. Musimy też powstrzymać tych, którzy zagrażają wolności mediów – zaakcentowała szefowa Komisji Europejskiej. 

- Koncern prasowy to nie zwykłe przedsiębiorstwo. Niezależność dziennikarzy ma podstawowe znaczenie. Europa potrzebuje prawa, które gwarantowałoby tę niezależność. Dlatego właśnie w przyszłym roku przedstawimy akt prawny dotyczący wolności mediów. Bo kiedy bronimy wolności mediów, bronimy również naszej demokracji - podsumowała w swoim wystąpieniu. 

Polecamy:

NS

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka