8 lat więzienia za zarażenie koronawirusem - nowy pomysł resortu Ziobry

Policja w Gdańsku kontroluje, czy pasażerowie tramwaju mają maseczki, fot. policja.pl
Policja w Gdańsku kontroluje, czy pasażerowie tramwaju mają maseczki, fot. policja.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zrównać przepisy dotyczące kar za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Jak jest teraz

Jak informuje serwis prawo.pl, przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.

Obecnie art. 161 brzmi następująco: Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. A jeśli sprawca czynu określonego w § 2 naraża na zarażenie wiele osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Polecamy:

Jak będzie po zmianie

Po zmianie art. 161. par. 1. wyglądałby następująco: kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W par. 2 zapisano, że jeżeli sprawca czynu określonego w par. 1 naraża na zarażenie wiele osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. To też zmiana, bo wcześniej ten przepis nie obejmował zarażenia wirusem HIV. Ściganie tego przestępstwa określonego będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.

Za co kara

Przepisy te mogłyby mieć zastosowanie np. w sytuacji, kiedy osoba zakażona Covid-19 nie stosowałaby się do zasad kwarantanny i poszła do sklepu robić zakupy, a takie przypadki zdarzały się się już rok temu. Wtedy nierozważny mieszkaniec mógł być ukarany jedynie karą grzywny nałożoną przez Sanepid. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, takie zachowanie może skutkować pozbawieniem wolności.

Dzisiejsze badania potwierdziły 540 nowych zakażeń koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19 – poinformowało  Ministerstwo Zdrowia. Rok temu, 19 września 2020 r., ministerstwo informowało 1002 nowych zakażeniach.

ja

Czytaj także:Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka