Modlitwa kardynała Nycza za zmarłych uchodźców

Mstyslav Chernov, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Mstyslav Chernov, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Mieszkańcy Warszawy będą się modlić w intencji trzech mężczyzn, których ciała znaleziono w niedzielę 19 września w Polsce, niedaleko granicy z Białorusią i Litwą, oraz tysięcy innych migrantów, którzy zginęli w drodze do Europy, uciekając przed nędzą, przemocą i wojną. Modlitwie przewodniczył będzie kardynał Nycz

Nabożeństwo za zmarłych uchodźców

Już dziś o 19:00 w Warszawie odbędzie się nabożeństwo „Umrzeć z nadziei”. Mieszkańcy stolicy będą modlić się w intencji trzech mężczyzn, których ciała znaleziono w niedzielę 19 września w Polsce, niedaleko granicy z Białorusią i Litwą, oraz tysięcy innych migrantów, którzy zginęli w drodze do Europy, uciekając przed nędzą, przemocą i wojną.

Modlitwie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie wezmą udział również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, wśród nich reprezentujący Polską Radę Ekumeniczną ks. Grzegorz Giemza.

Modlić się będą również uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie. Udział w nabożeństwie może wziąć każdy - zaproszeni są wszyscy, którzy chcą pokazać swoją solidarność z uchodźcami.

Nabożeństwo odbędzie się również w Poznaniu w niedzielę 3 października o godz. 15.30 w bazylice św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha. Poprowadzi je bp Szymon Stułkowski.

Zobacz: Andrzej Duda w Fox News mówił po polsku o 500 Plus i polityce migracyjnej Polski [WIDEO]

Wspólna modlitwa

To już siódme spotkanie poświęcone osobom zmarłym w drodze do Europy. Nabożeństwa organizuje wspólnota Sant’Egidio.

Wierni zebrani w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 usłyszą imiona zmarłych uchodźców i krótkie historie o nich.

Tegoroczny Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpoczął się 26 września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, i potrwa do 3 października. Inicjatywa kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

– Jako chrześcijanie mamy ewangeliczną powinność wobec obcych. Chrystus chce, byśmy w nich Go spotykali. Trzeba nam się modlić, żeby otrzymać światło, które pomoże odrzucić wątpliwości i lęki; światło, które pomoże nam znaleźć właściwą formę miłości. Jeżeli brakuje modlitwy, w to miejsce wchodzą ludzkie spekulacje, wygrywa najczęściej lęk, ideologia, populizm ludzi mających w tym ukryte i jawne interesy, niegodne chrześcijanina – mówił przewodniczący Rady bp Krzysztof Zadarko podczas nabożeństwa w Koszalinie 23 września.

Zobacz: Macron w Lyonie dostał jajkiem. Francuska branża gastronomiczna wściekła na władzę [WIDEO]

– Nasze wyspy greckie i włoskie są w Usnarzu Górnym, który stał się miejscem konfrontacji paramilitarnej, wojny hybrydowej. (…) Czy patrząc na Usnarz Górny możemy spokojnie powiedzieć: „Idźcie stąd”? Czy naprawdę 30 przemoczonych i zmarzniętych osób jest w stanie zagrozić naszej ojczyźnie, 37 milionom Polaków i 500 milionom Europejczyków? Powinniśmy wołać do tych, którzy o tym decydują: „Wpuśćcie tych ludzi”. Jak długo można przyglądać się temu, co się tam dzieje? Jak długo można patrzeć na kolejnych ludzi, którzy są dla nas wielkim wyrzutem sumienia? – apelował bp Zadarko.

Transmisję z nabożeństwa będzie można obejrzeć tutaj:

WP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo