Heiko Maas (z prawej) i Jean-Yves Le Drian podczas wspólnej konferencji w marcu br, fot. archiw. PAP/EPA/Stefanie Loos
Heiko Maas (z prawej) i Jean-Yves Le Drian podczas wspólnej konferencji w marcu br, fot. archiw. PAP/EPA/Stefanie Loos

Szefowie MSZ Francji i Niemiec solidaryzują się z KE ws. przestrzegania prawa UE

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian wydali w piątek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskiej.

Oświadczenie szefów MSZ Francji i Niemiec

Jak zaznacza dpa, szefowie dyplomacji Francji i Niemiec wyrazili także w oświadczeniu "wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z Polską". "Członkostwo w UE idzie w parze z całkowitą i nieograniczoną przynależnością do wspólnych wartości i zasad" - napisali.

"Szacunek dla tych zasad i wartości oraz ich przestrzeganie dotyczy każdego państwa członkowskiego, jest bezwarunkowe i oczywiście ma również zastosowanie do Polski, która zajmuje ważne miejsce w UE" - zaznaczono w oświadczeniu.

"Oznacza to, że przynależność do UE obliguje prawnie i moralnie do przestrzegania wszystkich unijnych reguł. W tym kontekście ponawiamy nasze wsparcie dla Komisji Europejskiej, aby stała na straży przestrzegania prawa europejskiego" - podkreślili Maas i Le Drian.

Polecamy:

Reakcja na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Jak pisze dpa, obaj ministrowie w ten sposób zareagowali na czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka