Policja schwytała sprawców zniszczenia aut "Medyków na granicy". To nie mundurowi

Jedno ze zniszczonych aut, fot. Facebook/Medycy na granicy
Jedno ze zniszczonych aut, fot. Facebook/Medycy na granicy
Podlaska policja zatrzymała trzy osoby: dwóch mężczyzn i kobietę, podejrzewanych o zniszczenie aut osób z inicjatywy "Medycy na granicy". To osoby związane ze środowiskiem pseudokibiców, a nie służby pracujące przy ochronie granic, jak sugerowali niektórzy.

Zdemolowane auta medyków

Do zniszczenia pięciu aut należących do osób z grupy medyków będących na dyżurze doszło z soboty na niedzielę w miejscowości Świnoroje (powiat hajnowski). Na opublikowanych wtedy przez "Medyków na granicy" zdjęciach widać, że auta mają powybijane szyby, potłuczone reflektory, zniszczoną karoserię; samochody miały też poprzebijane opony.

Lis oskarża mundurowych

Poszkodowani zgłosili zdarzenie na policję i nie wskazali jednoznacznie sprawców, ale w internecie pojawiły się komentarze, że za zniszczeniem aut mogą stać służby mundurowe. Taką bowiem sugestię przekazali medycy kilka dni wcześniej, kiedy ktoś spuścił powietrze z kół ambulansu, którym się poruszali.

"Nasi mundurowi zaprezentowali chwałę polskiego oręża. Zaatakowali pojazdy ludzi z organizacji „ Medycy na granicy”. Wała bochaterom" - napisał 14 listopada na Twitterze Tomasz Lis.

"Ustaliliśmy i zatrzymaliśmy sprawców uszkodzenia samochodów "Medyków na granicy". To miejscowi kibole" - odpowiedział w czwartek Lisowi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

image

Pseudokibice z maczetami

W środę policja w związku z tym zdarzeniem zatrzymała trzy osoby: dwóch mężczyzn z wieku 23 i 25 lat oraz 23-letnią kobietę - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Dodał, że zatrzymani to mieszkańcy Białegostoku, związani ze środowiskiem pseudokibiców.


- Osoby zostały zatrzymane w miejscach zamieszkania. W wyniku przeszukań ujawniono i zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, maczety oraz noże, co do których zachodzi przypuszczenie, iż mogły zostać użyte do uszkodzenia pojazdów - podał Krupa.

Poinformował, że obecnie weryfikowany jest materiał dowodowy w kontekście zabezpieczonych śladów, trwają badania laboratoryjne. Na dziś zaplanowano dalsze czynności z udziałem zatrzymanych. Hajnowska prokuratura rejonowa na razie nie dysponuje materiałami tej sprawy.

Koniec misji "Medyków na granicy"

W związku ze zniszczeniem ich aut, działacze inicjatywy "Medycy na granicy" zakończyli dzień wcześniej, w niedzielę, swoją misję medyczną przy granicy z Białorusią.


Od 16 listopada działania Medyków na Granicy przejął Poland Emergency Medical Team PCPM - Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, który pełni 24 godzinne dyżury w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, poza strefą objętą stanem wyjątkowym.

ja

czytaj także:

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo