Najnowszy sondaż o obostrzeniach. Popieramy lockdown dla niezaszczepionych?

Lockdown tak, ale dla niezaszczepionych - to wniosek z sondażu.
Lockdown tak, ale dla niezaszczepionych - to wniosek z sondażu.
Największa grupa badanych w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wskazała, że istnieje potrzeba wprowadzenia obostrzeń dla niezaszczepionych.

Gdy kolejne kraje w Europie zaostrzają restrykcje - przede wszystkim na podstawie certyfikatów "covidowych" - polskie władze dały sobie czas na podjęcie decyzji do połowy grudnia. Na pytanie, co powinien zrobić rząd, 15,4 proc. respondentów odparło, bez względu na to, czy ludzie są zaszczepieni czy nie, powinno się wdrożyć bezwzględny lockdown dla wszystkich. 

Z kolei 39,7 proc. uważa, że obostrzenia muszą objąć tylko grupę niezaszczepionych obywateli dostępnymi preparatami. Z sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 24,5 proc. biorących udział opowiada się za wprowadzeniem częściowej odpłatności dla osób, które nie przyjęły preparatu na COVID-19, a trafiły z powodu tej choroby do szpitala.

Blisko co czwarty ankietowany chciałby, żeby pracodawca sprawdzał szczepienia pracowników - na "tak" odpowiedziało 24,4 proc. Za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na koronawirusa jest ogółem 17 proc. pytanych. 

"Wyborcy PiS najczęściej popierają możliwości sprawdzania przez pracodawców zaszczepienia pracowników, natomiast wśród wyborców partii opozycyjnych dominuje oczekiwanie restrykcji dla osób, które się nie szczepiły" - wnioskuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Młodzi (w tej grupie jest najmniej osób zaszczepionych) chcieliby, by obostrzenia obejmowały wszystkich. W pozostałych grupach wiekowych, które skorzystały znacznie bardziej z akcji szczepień, przeważa postulat restrykcji wobec tych, którzy szczepionki nie przyjęli" - podkreślono. 

Ankieterzy zapytali również respondentów, kiedy ich zdaniem zakończy się pandemia. Dokładnie 29,6 proc. stwierdziło, że za więcej niż rok. Mniej optymistyczny wariant - odpowiedź nigdy - wybrało 23,4 proc. ankietowanych. 

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 18-19 listopada 2021 roku na grupie 1000 osób. 

Czytaj: 

Wybór jest prosty – szczepienie albo śmierć?

Uczelnia nie wpuści bez certyfikatu szczepienia. Studenci i pracownicy mają problem

Izrael rozpoczął szczepienia dzieci przeciw Covid-19!


GW


Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości