Trzech Polaków na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej

Od lewej: Tomasz Leszczyński, Jacek Jaworek i Jacek Kłos. Fot. Europol
Od lewej: Tomasz Leszczyński, Jacek Jaworek i Jacek Kłos. Fot. Europol
Sieć współpracy policyjnej ENFAST, wspierana przez EUROPOL, ruszyła z kampanią "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021". Na liście 54 przestępców są też Polacy - Jacek Jaworek, Tomasz Leszczyński i Jacek Kłos.

Ponad 40 przestępców ujętych dzięki stronie EU Most Wanted

- Wszyscy przestępcy w tej kampanii są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami, czy handel ludźmi - informuje rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Listę oraz zdjęcia poszukiwanych można znaleźć na stronie internetowej EU Most Wanted. Jeśli ktoś rozpozna którąś z osób, może o tym anonimowo poinformować służby za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

- Strona internetowa Europe's Most Wanted została zainicjowana przez sieć ENFAST w styczniu 2016 r. przy pełnym wsparciu EUROPOL-u. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu poważnych przestępców poszukiwanych na podstawie europejskich nakazów aresztowania. Współpraca między państwami członkowskimi ma kluczowe znaczenie w przypadku przestępczości transgranicznej, ponieważ poszukiwani przemieszczają się z kraju do kraju i wielokrotnie wymykają się organom ścigania - przypomniał.

Od uruchomienia strony internetowej zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły ze strony internetowej EU Most Wanted. Od wczoraj, kiedy ruszyła nowa kampania, zatrzymano czterech spośród 54 przestępców.

Na liście podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek

Na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w UE znaleźli się również obywatele Polski. Wśród najgroźniejszych przestępców znalazł się podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych w Katowicach.

10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała 44-letniego małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który w ostatnim czasie mieszkał z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów. Tuż po zbrodni Jaworek uciekł.

image

Tomasz Leszczyński - zabił żonę i uciekł

Kolejnym poszukiwanym jest podejrzany o zabójstwo swojej żony w listopadzie 1985 roku Tomasz Leszczyński. Mężczyzna w trakcie awantury ugodził żonę kilkukrotnie nożem w klatkę piersiową. Spowodował krwotok do jamy brzusznej, w wyniku czego kobieta zmarła. Został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności.

image

Jacek Kłos - podłożył granat pod auto znajomego

Na liście znalazł się także Jacek Kłos poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych ze Szczecin. Mężczyzna poszukiwany jest za usiłowanie zabójstwa, do którego doszło na początku listopada 2007 roku w Kołobrzegu na parkingu osiedlowym. Wówczas Kłos działając wspólnie i w porozumieniu z innym mężczyzną chcąc zabić Zbigniewa K., podłożyli granat obronny typu F-1 pod jego mercedesa. Zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z powodu zbyt małej siły niszczącej, przy czym jednocześnie sprowadził zdarzenie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób.

image

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo