Rosja odgraża się Niemcom po wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Szykuje odpowiedź

PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Rosja ma odpowiedzieć w "adekwatny sposób" na decyzję Niemiec o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i wezwaniu ambasadora Rosji do MSZ w Berlinie - poinformowała w środę rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa.

Rosyjskie MSZ: działania Niemiec nie pozostaną bez odpowiedzi

W oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram Zacharowa określiła posunięcie władz Niemiec jako "nieprzyjazne" i zapowiedziała, że Moskwa wkrótce wyda kolejne oświadczenie w tej sprawie.

"Nieprzyjazne działania Berlina nie pozostaną bez adekwatnej odpowiedzi. W najbliższej przyszłości wydane zostanie oświadczenie w tej sprawie" – napisała Zacharowa.

Niemcy podjęły w środę decyzję o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i wezwaniu ambasadora Rosji po tym, jak sąd skazał na karę dożywotniego więzienia Wadima Krasikowa za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego w 2019 roku w Berlinie. Uznano, że za morderstwem stoją ludzie powiązani ze służbami specjalnymi Rosji.

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock nazwała zabójstwo Gruzina czeczeńskiego pochodzenia "poważnym naruszeniem niemieckiego prawa i suwerenności Republiki Federalnej Niemiec".

Baerbock powiedziała także, iż rozmawiała we wtorek przez telefon z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Wyraźnie zaznaczyła, że Niemcy chcą "otwartej i uczciwej wymiany poglądów z Rosją". "Jest całkiem jasne, że czyny takie jak morderstwo w Tiergarten obciążają tę wymianę" - powiedział Baerbock.

SW


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka