Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Kukiz: Rozmawiałem wstępnie z prezesem PiS

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział w Radiu Wrocław, że rozmawiał wstępnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o dobrowolności składek ZUS-u dla przedsiębiorców.

Kukiz przypomniał, że jego formacja od 2015 r. postuluje, aby przedsiębiorcy sami decydowali, czy chcą płacić składki na ZUS, czy nie.

Czytaj też: GUS podał dane o inflacji. Nie są za wesołe

Kukiz o dobrowolności ZUS-u dla przedsiębiorców

- Mówię tutaj o samozatrudnionych, bo oczywistą rzeczą jest, że przedsiębiorca zatrudniający, w myśl tego naszego projektu owszem może za swój ZUS nie płacić, natomiast pracowników opłacić musi. Tutaj chodzi o ten model wzorowany na modelu niemieckim. Tam taka możliwość istnieje – mówił Paweł Kukiz. 

Dodał, że o dobrowolności ZUS-u dla przedsiębiorców rozmawiał wstępnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- To nie są jakieś potężne pieniądze. Argumentowałem to również tym, że taki przedsiębiorca, mówię tutaj przede wszystkim o samozatrudnionych, dla których jeszcze w przypadku, tak jak dziś, podniesienia tej składki zdrowotnej i oprócz tego jeszcze konieczność, obowiązek opłaty 1,6 zł, no to są dla mikroprzedsiębiorcy duże pieniądze – powiedział.

Kukiz podkreślił, że zależy mu na jak najszybszym uchwaleniu ustawy, która regulowałaby kwestie dobrowolnej składki ZUS dla przedsiębiorców.

- Przygotowywany jest projekt tej ustawy. Przygotowywana jest analiza. My już takie ogólne założenia mamy, natomiast są oddane prawnikom, by taki projekt w szczegółach przygotowali, również pokazując tutaj ten kazus Niemiec – powiedział.

Polecamy:

KJ

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka