Eksperci podali datę, kiedy Rosja zostanie bankrutem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Według Morgan Stanley & Co, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, Rosja już dziś przypomina Wenezuelę, a w połowie kwietnia nastąpi jej bankructwo z powodu niewypłacalności.

W połowie kwietnia Moskwa będzie bankrutem

- Uważamy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest niewypłacalność – napisał w poniedziałkowej nocie Simon Waever, globalny szef strategii kredytowej dla państw na rynkach wschodzących. Dodał, że niewykonanie zobowiązania może nastąpić już 15 kwietnia, co oznacza koniec 30-dniowego okresu karencji płatności odsetek, które rosyjski rząd jest winien z tytułu obligacji dolarowych należnych w 2023 i 2043 roku.

W połowie marca są bowiem terminy spłat odsetek od rosyjskich obligacji skarbowych wyemitowanych w dolarach. Wiadomo już, ze Rosja się z nich nie wywiąże. Jeśli nie zrobi tego do 15 kwietnia, będzie można uznać, że to bankrut – czyli podmiot nieobsługujący swoich długów tak, jak się umówił z wierzycielami.

Rosja nie ma jak zapłacić odsetek od swojego długu?

Szanse na spłatę przez Rosję zadłużenia zagranicznego maleją wraz ze spadkiem cen obligacji, nadciągającą recesją w kraju i różnymi ograniczeniami płatności narastającymi po inwazji na Ukrainę.

Rosja prawdopodobnie nie zapłaci odsetek od swojego długu w dolarach, ponieważ po pierwsze ogłosiła, że będzie obsługiwać dług w rublach – co samo w sobie jest naruszeniem kontraktu z wierzycielem, a po drugie w sytuacji sankcji odcinających Rosję od zachodnich rynków i dolarowych izb rozliczeniowych nikt do końca nie wie, w jaki sposób można te odsetki zapłacić od strony technicznej - pisze Business Insider.

Niski upadek w historii rynków obligacji

Ceny orientacyjne pokazują, że inwestorzy wyceniają obligacje 2023 na około 29 centów w dolarach amerykańskich, najniżej w historii. Liban i Wenezuela to jedyne ostatnie przykłady tak niskiego spadku zadłużenia kraju. Chociaż rzadko zdarza się, aby dług państwowy spadł do jednocyfrowego poziomu, Morgan Stanley powiedział, że rosyjskie obligacje „mogą się zbliżyć”.

image
podpis: źródło Bloomberg.com

PMorgan Chase & Co. powiedział w poniedziałek, że usunie rosyjskie obligacje ze wszystkich swoich szeroko śledzonych indeksów, dodatkowo izolując narodowe aktywa od globalnych inwestorów. Obligacje dolarowe Wenezueli zostały również usunięte z indeksów referencyjnych banku w 2019 r. po tym, jak sankcje ograniczyły handel.

Rosja jak Wenezuela

Według Waevera Rosja jest jak Wenezuela, ponieważ ma również znaczące aktywa naftowe, które zaistnieją dopiero po zniesieniu sankcji. Napisał, że jeśli niespłacone obligacje i wierzyciele otrzymają wyroki sądowe, ryzykiem wzrostu będzie możliwość dostępu do wszystkich zamrożonych obecnie aktywów poza Rosją, w tym rezerw walutowych.

Na wysokie prawdopodobieństwo niewypłacalności Rosji wskazują też notowania ubezpieczeń od bankructwa (tzw. CDS – credit default swaps), które są na poziomie sugerującym, że prawdopodobieństwo to sięga już 80 proc.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka