„Dzień dobry, jesteśmy z Ukrainy”. Kim jest najsłynniejszy Koreańczyk Ukrainy

Witalij Aleksandrowicz Kim, gubernator obwodu Mikołajewskiego w swoim gabinecie. Fot. Telegram
Witalij Aleksandrowicz Kim, gubernator obwodu Mikołajewskiego w swoim gabinecie. Fot. Telegram
Witalij Aleksandrowicz Kim, gubernator obwodu Mikołajewskiego, to w tej chwili jeden z liderów ukraińskiej obrony. Gubernator koordynuje obronę Mikołajewa i okolic. Osobiście przekazuje mieszkańcom najświeższe informacje dotyczące sytuacji w ich regionie. Dzieli się dobrymi wiadomościami, jak i tymi łamiącymi serca.

Obwód Mikołajewski to jeden z najważniejszych rejonów Ukrainy. Leży dokładnie pośrodku między Odessą a Chersoniem. Walki o Mikołajów trwają od 25 lutego, kiedy to Rosjanie rakietami zaatakowali lokalne lotnisko. Od tego czasu kilka razy rosyjskim żołnierzom udawało się wejść do miasta. Jednak za każdym razem siły Ukrainy wypychały je poza rogatki miasta.

- Jesteśmy szczerzy, dlatego ostrzegamy was – zwraca się Witalij Aleksandrowicz Kim za pośrednictwem kanału na Telegramie do żołnierzy rosyjskich. – Jak wejdziecie do miasta, to was rozwalimy.


Ale nawet w tragicznych momentach humor Kima nie opuszcza i w jednym z filmików informuje obywateli, że: "Mam dwie wiadomości dla was. Rozwaliliśmy dziś sporo ruskich. Byłem też u fryzjera". 
Ta druga wiadomość, to odpowiedź na uwagi mieszkańców Mikołajewa, że gubernatorowi pilnie potrzebny jest fryzjer. 

Kim jest Witalij Aleksandrowicz Kim

Gubernatorem został w październiku 2020 roku. Jest człowiekiem prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, należy do jego partii „Sługi Ludu”. Ma koreańskie korzenie, stąd jego nazwisko Kim. Dla mieszkańców Mikołajowa stał się symbolem odpowiedniego lidera na czas wojny.


Na komunikatorze Telegram przekazuje najświeższe informacje z frontu i miasta. Ostrzega przed atakami rakietowymi, prosi o ukrycie się w schronie, mówi kiedy gasić światła, aby nie ułatwiać Rosjanom orientacji w terenie. Swoje wystąpienia zawsze zaczyna od słów „Dzień dobry, jesteśmy z Ukrainy”.

Mimo że konflikt trwa niespełna 2 tygodnie (dla Ukraińców to najdłuższe i najtrudniejsze 2 tygodnie), Kim stał się idolem swoich mieszkańców.

Jego charyzmatyczna postawa doczekała się już żartobliwych memów.

image
Świat: 1 dzień wojny
Ukraińcy: 10 dzień wojny

image

Pomoc Korei Południowej dla Ukrainy

Rząd Korei Południowej ogłosił zaprzestanie współpracy z siedmioma rosyjskimi bankami w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Seul zawiesił transakcje m.in. z Centralnym Bankiem Rosji.


Południowokoreański MSZ wyjaśnił, że sankcje wprowadzone przez Seul obejmują w szczególności zawieszenie transakcji finansowych, a także zalecenie zawieszenia obrotu obligacjami rządowymi.

Dodatkowo rząd koreański podjął decyzję o narzuceniu Białorusi kontroli eksportu w związku z jej zaangażowaniem w agresję na Ukrainę. "Środki kontroli eksportu przeciwko Białorusi będą stosowane w taki sam sposób, jak przeciwko Rosji” – napisano w oświadczeniu.

Po stronie sił ukraińskich mają też walczyć koreańscy weterani, którzy odpowiedzieli na wezwanie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o zasilenie Legionu Cudzoziemskiego.

PP 

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka