CBA pomaga uchodźcom - poinformował szef służby w reakcji na przemówienie Donalda Tuska.
CBA pomaga uchodźcom - poinformował szef służby w reakcji na przemówienie Donalda Tuska.

CBA odpowiada Tuskowi. Służby domagają się jednego słowa od lidera PO

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Centralne Biuro Antykorupcyjne zdementowało fragment wypowiedzi Donalda Tuska z kongresu PO, w której zarzucił CBA bezczynność wobec napływu uchodźców z Ukrainy. CBA poinformowało, że użyczyło ośrodek w Lucieniu na rzecz uciekinierów, jak też inne placówki i domaga się słowa "przepraszam".

 - Ludzie są gotowi nadal nieść pomoc, ale nie wytrzymają bez zorganizowanego systemu wsparcia. W Płocku stoją puste ośrodki CBA i Orlenu, a wojewoda każe prezydentowi kierować ludzi na sale gimnastyczne i ludzie śpią na podłodze! - mówił Donald Tusk podczas konwencji programowej PO, wymieniając m.in. ośrodek w Lucieniu jako potencjalną bazę noclegową dla uchodźców. 

Zobacz: 

Tusk na kongresie PO. Gorąco apelował do sojuszników z NATO, dostało się TVP

Tusk zarzucił CBA, że nie pomaga w Lucieniu uchodźcom. Ostra riposta Wąsika

Agrounia na granicy. Dlaczego blokowała ruch tirów?

Szef CBA podkreślił w komunikacie, że służba udziela pomocy Ukraińcom od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji. - Do dnia 19 marca br. z terenu objętego wojną CBA wsparło ewakuację około 300 osób, w tym ponad 120 dzieci, z których najmłodsze ma 2 miesiące. Pomoc udzielana jest nie tylko za pośrednictwem Ośrodka w Lucieniu, ale również w innych miejscach na terenie kraju. Z tego względu nawiązano współpracę z terenowymi organami administracji publicznej, które udostępniły dodatkowe miejsca zakwaterowania. Biuro pozostaje w kontakcie z osobami ewakuowanymi z Ukrainy, zapewniając dalsze wsparcie - zapewnił płk Andrzej Stróżny. 

- Do dnia 19 marca br. z terenu objętego wojną CBA wsparło ewakuację około 300 osób, w tym ponad 120 dzieci, z których najmłodsze ma 2 miesiące. Pomoc udzielana jest nie tylko za pośrednictwem Ośrodka w Lucieniu, ale również w innych miejscach na terenie kraju. Z tego względu nawiązano współpracę z terenowymi organami administracji publicznej, które udostępniły dodatkowe miejsca zakwaterowania. Biuro pozostaje w kontakcie z osobami ewakuowanymi z Ukrainy, zapewniając dalsze wsparcie - zaznaczono w komunikacie. 

CBA podało też, że udzieliło pomocy konwojowi humanitarnemu do Lwowa, który ewakuował dzieci - również chore onkologicznie. Wielu funkcjonariuszy - jak czytamy - przyjmuje pod swój dach ukraińskie rodziny. 

- W obliczu trwającej za wschodnią granicą wojny, a także w związku z pomocą, jakiej CBA udziela uchodźcom, właściwa byłaby refleksja byłego premiera nad bezpodstawnymi atakami na Służbę oraz słowo „przepraszam” - podsumował szef CBA. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka