źródło: PAP
źródło: PAP

Konfiskata majątków Rosjan. Morawiecki odsłania opozycji szczegóły

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie przekonywał opozycję do zmian w konstytucji w związku z sytuacją na Ukrainie. — Premier zaproponuje w poniedziałek pakiet wymagający zmian w konstytucji, m.in. wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię oraz możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich — poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

W KPRM w poniedziałek rano odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderami ugrupowań parlamentarnych na temat sytuacji w Ukrainie. Obecny na rozmowach jest m.in. przewodniczący PO Donald Tusk. 

— Przed chwila premier Mateusz Morawiecki przedstawił kilka punktów, które są przedmiotem dzisiejszej dyskusji na posiedzeniu, która odbywa się w Kancelarii Premiera i dotyczą kwestii, które wymagałyby dla ich wdrożenia zmiany konstytucji — przekazał Piotr Müller.

Zobacz też:

Premier zapowiada zmiany w konstytucji

— Po pierwsze, w sytuacji, w której Rosja grozi bezpośrednim atakiem na inne kraje UE, a w perspektywie również na Polskę, na kraje bałtyckie, które do tej pory cieszyły się wolnością i bezpieczeństwem, polskim obowiązkiem jest przygotowanie polskiej armii w błyskawicznym tempie do możliwości takiego ataku — stwierdził rzecznik rządu. 

Błyskawiczne wyposażenie armii

— Proponujemy, aby z reguł finansowych wyłączyć finansowanie kwestii związanych z armią. Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie. Dlatego jedną z propozycji zmian w konstytucji będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię, na zbrojenia, po to, by się przygotować na potencjalny atak Federacji Rosyjskiej — kontynuował Müller.

Konfiskowanie majątków oligarchów

— Drugą kwestią, która wymaga zmiany konstytucji — podkreślił Müller — jest propozycja, która pozwala na to, by na terenie Polski konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, konfiskować wszystkie majątki podmiotów, osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskie, w szczególności tych, które zostały objęte sankcjami ze strony Unii Europejskiej, które są elementem sankcji międzynarodowych — tłumaczył.

Dodatkowe podatki dla prowadzących biznesy w Rosji

— Trzecim elementem – być może niewymagającym zmiany konstytucji, jest kwestia wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swą działalność gospodarczą na terenie Rosji - wymienił współpracownik premiera Morawieckiego.

Müller zaznaczył przy tym, że ma to być sygnał traktujący o braku akceptacji zasłaniania się pieniędzmi przez międzynarodowe korporacje, podczas gdy "jednocześnie te pieniądze zasilają machinę wojenną Rosji".


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka